Trwa ładowanie...
d1s6vxg

Wybuch w Bejrucie był jednym z największych w historii

Od 1000 do 1500 ton trotylu, taką siłę miała eksplozja azotanu amonu, która zmiotła port w Bejrucie. To jedna z największych eksplozji w historii, jeśli wyeliminować bomby nuklearne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Moiment wybuchu chemikaliów w Bejrucie
Moiment wybuchu chemikaliów w Bejrucie (Youtube)
d1s6vxg

Zespół z Uniwersytetu w Sheffield wyliczył, że 2750 ton saletry amonowej, które eksplodowało we wtorek w Bejrucie, miało siłę od tysiąca do półtora tysiąca ton trotylu. To ponad 30 razy więcej niż największa, konwencjonalna bomba lotnicza, rosyjski "ojciec wszystkich bomb", który ma siłę 44 tony trotylu.

Siłę eksplozji wyraża się, podając równoważnik trotylowy. Ma to zastosowanie nie tylko przy ładunkach wybuchowych składających się wyłącznie z trotylu. Określa się w ten sposób np. także siłę wybuchów jądrowych, w których siłę generuje nie trotyl, a rozpadający się materiał radioaktywny, jak uran lub pluton.

1/10 Hiroszimy

"Little Boy", bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę miała siłę 15 tysięcy ton, czyli 10 razy więcej niż wybuch w porcie w Bejrucie. Druga bomba atomowa zrzucona w tym konflikcie, czyli "Fat Man", który spadł na Nagasaki miał już siłę 21 tysięcy ton (czyli 21 kiloton).

d1s6vxg

Bejrut silniejszy od bomb

Chociaż wybuch z Bejrutu był znacznie słabszy, niż bomby atomowe z czasów drugiej wojny światowej, to był kilkudziesięciokrotnie silniejszy niż jakiekolwiek konwencjonalne bomby lotnicze.

Siła współczesnych bomb lotniczych WP
Siła współczesnych bomb lotniczych (WP)

Gdyby do powyższego wykresu dorzucić eksplozję w Bejrucie, to bomby byłyby tylko pionowymi kreskami o szerokości kilku pikseli. Sprawa wygląda inaczej, gdy eksplozję z Libanu porównamy z innymi podobnymi wypadkami. Jednym z najsilniejszych był wybuch w porcie w Halifax, o którym możecie przeczytać tutaj.

Największe eksplozje spowodowane przez człowieka w historii WP
Największe eksplozje spowodowane przez człowieka w historii (WP)

Wulkany i "atmomówki"

Inne katastrofy i eksplozje warte wspomnienia, które nie zmieściły się na wykresach to:

d1s6vxg

Katastrofa tunguska z 1908. Doprowadziło do niej uderzenie meteorytu, w wyniku doszło do eksplozji szacowanej na 250 razy silniejszą od "Little Boy'a".

Wybuch bomby atomowej w Nagasaki. Świadek opowiada o katastrofie

Bomba termonuklearna "Car" 1961.Skonstruowana przez Związek Radziecki w czasie zimnej wojny "Tsar bomba", była największym, zdetonowanym ładunkiem wybuchowym na ziemi. Jej siła jest oceniana na 50 megaton trotylu, czyli 50 tysięcy razy silniejsza od "Fat Mana".

d1s6vxg

Erupcja wulkanu Tambora na Indonezji (1815).Była to największa erupcja wulkanu zanotowana przez człowieka. W jej wyniku zginęło 78 tysięcy ludzi, a chmura popiołu wyrzuconego z wulkanu była tak gęsta, że kolejny, 1816 rok nazwano "rokiem bez lata".

Tylko jeden wulkan na ziemi eksploduje z większą siłą niż Tambora - kaldera Yellowstone. Wulkan w amerykańskim parku narodowym wybuchał kilkukrotnie. Po raz pierwszy 2,1 mln lat temu, potem po 800 tysiącach lat (1,3 mln lat temu), a następnie po 700 tysiącach. Od ostatniej erupcji minęło 640 tys. lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1s6vxg

Podziel się opinią

Share
d1s6vxg
d1s6vxg
Więcej tematów