Wybuch w Bejrucie był jednym z największych w historii
Od 1000 do 1500 ton trotylu, taką siłę miała eksplozja azotanu amonu, która zmiotła port w Bejrucie. To jedna z największych eksplozji w historii, jeśli wyeliminować bomby nuklearne.
Zespół z Uniwersytetu w Sheffield wyliczył, że 2750 ton saletry amonowej, które eksplodowało we wtorek w Bejrucie, miało siłę od tysiąca do półtora tysiąca ton trotylu. To ponad 30 razy więcej niż największa, konwencjonalna bomba lotnicza, rosyjski "ojciec wszystkich bomb", który ma siłę 44 tony trotylu.
Siłę eksplozji wyraża się, podając równoważnik trotylowy. Ma to zastosowanie nie tylko przy ładunkach wybuchowych składających się wyłącznie z trotylu. Określa się w ten sposób np. także siłę wybuchów jądrowych, w których siłę generuje nie trotyl, a rozpadający się materiał radioaktywny, jak uran lub pluton.
1/10 Hiroszimy
"Little Boy", bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę miała siłę 15 tysięcy ton, czyli 10 razy więcej niż wybuch w porcie w Bejrucie. Druga bomba atomowa zrzucona w tym konflikcie, czyli "Fat Man", który spadł na Nagasaki miał już siłę 21 tysięcy ton (czyli 21 kiloton).
Bejrut silniejszy od bomb
Chociaż wybuch z Bejrutu był znacznie słabszy, niż bomby atomowe z czasów drugiej wojny światowej, to był kilkudziesięciokrotnie silniejszy niż jakiekolwiek konwencjonalne bomby lotnicze.
Gdyby do powyższego wykresu dorzucić eksplozję w Bejrucie, to bomby byłyby tylko pionowymi kreskami o szerokości kilku pikseli. Sprawa wygląda inaczej, gdy eksplozję z Libanu porównamy z innymi podobnymi wypadkami. Jednym z najsilniejszych był wybuch w porcie w Halifax, o którym możecie przeczytać tutaj.
Wulkany i "atmomówki"
Inne katastrofy i eksplozje warte wspomnienia, które nie zmieściły się na wykresach to:
Katastrofa tunguska z 1908. Doprowadziło do niej uderzenie meteorytu, w wyniku doszło do eksplozji szacowanej na 250 razy silniejszą od "Little Boy'a".
Wybuch bomby atomowej w Nagasaki. Świadek opowiada o katastrofie
Bomba termonuklearna "Car" 1961. Skonstruowana przez Związek Radziecki w czasie zimnej wojny "Tsar bomba", była największym, zdetonowanym ładunkiem wybuchowym na ziemi. Jej siła jest oceniana na 50 megaton trotylu, czyli 50 tysięcy razy silniejsza od "Fat Mana".
Erupcja wulkanu Tambora na Indonezji (1815). Była to największa erupcja wulkanu zanotowana przez człowieka. W jej wyniku zginęło 78 tysięcy ludzi, a chmura popiołu wyrzuconego z wulkanu była tak gęsta, że kolejny, 1816 rok nazwano "rokiem bez lata".
Tylko jeden wulkan na ziemi eksploduje z większą siłą niż Tambora - kaldera Yellowstone. Wulkan w amerykańskim parku narodowym wybuchał kilkukrotnie. Po raz pierwszy 2,1 mln lat temu, potem po 800 tysiącach lat (1,3 mln lat temu), a następnie po 700 tysiącach. Od ostatniej erupcji minęło 640 tys. lat.