Wybuch niemieckiej rakiety. Nieudany start
Podczas próbnego startu w porcie kosmicznym SaxaVord Spaceport na północy Szetlandów doszło do eksplozji niemieckiej rakiety. Nie ma jasności w kwestii przyczyn awarii.
W nocy z poniedziałku na wtorek 20 sierpnia doszło do eksplozji silnika niemieckiej rakiety kosmicznej. Incydent miał miejsce podczas próbnego startu w nowo otwartym porcie kosmicznym, położonym na północy szkockiego archipelagu Szetlandów.
Początkowo zauważono, że z dolnej części rakiety zaczęły wydostawać się płomienie i gęste kłęby dymu. Następnie cała konstrukcja, w której rakieta była umieszczona, została doszczętnie opanowana przez ogień.
Niemiecka firma Rocket Factory Augsburg (RFA), która jest odpowiedzialna za produkcję rakiety, wydała oświadczenie na temat zdarzenia. W swoim komunikacie poinformowała, że jest w trakcie gromadzenia informacji na temat zaistniałej "anomalii" podczas testu. Przy tym podkreśliła, że pomimo eksplozji, nikt nie odniósł obrażeń, a stanowisko startowe udało się uratować.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eksplozja niemieckiej rakiety
Z kolei władze portu kosmicznego SaxaVord Spaceport, gdzie doszło do incydentu, zapewniły, że wszystkie protokoły bezpieczeństwa były w pełni przestrzegane. Dodatkowo podkreślono, że obszar został ewakuowany przed przeprowadzeniem testu, dzięki czemu nikt z personelu nie był narażony na niebezpieczeństwo.
Test, podczas którego doszło do eksplozji, był jednym z wielu próbnych startów silników firmy RFA. Te testy są przeprowadzane w ramach przygotowań do planowanego wystrzelenia rakiety na orbitę. Pierwszy z nich odbył się trzy miesiące temu i zakończył się sukcesem.
W grudniu 2023 roku SaxaVord Spaceport, położony na małej wyspie Unst na Szetlandach, otrzymał zgodę brytyjskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego (CAA) na rozpoczęcie startów orbitalnych w tym roku. Jest to pierwszy w pełni licencjonowany port kosmiczny w Europie Zachodniej, który umożliwia pionowe wystrzeliwanie rakiet na orbitę. Zgodnie z warunkami licencji, w tym porcie kosmicznym może być przeprowadzonych maksymalnie 30 startów rocznie.
W styczniu ubiegłego roku, z innego kosmodromu w Wielkiej Brytanii, Cornwall Spaceport w Kornwalii, wyniesiona została w przestrzeń kosmiczną rakieta LauncherOne. Był to pierwszy przypadek, gdy rakieta kosmiczna została wystrzelona z terytorium Europy Zachodniej. Warto jednak zauważyć, że był to start typu poziomego, co oznacza, że rakieta została wyniesiona na orbitę za pomocą specjalnie przystosowanego do tego samolotu.