Wybory parlamentarne 2019: Wyniki wyborów do Europarlamentu. Jak głosowali Polacy?

Wybory parlamentarne 2019: Wyniki wyborów do Europarlamentu. Jak głosowali Polacy?

Wybory parlamentarne 2019: Wyniki wyborów do Europarlamentu. Jak głosowali Polacy?
Źródło zdjęć: © East News | Lukasz Szelag/REPORTER
28.05.2019 06:59

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019. Głosy podzieliły się bardzo równo pomiędzy dwie partie, a zwycięstwo PiS zostało oficjalnie potwierdzone. Zobaczcie, jak rozkładały się głosy w głosowaniu do Europarlamentu.

O tym, jak ważne dla Polaków były tegoroczne wybory świadczy rekordowa frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 - 45,68 % Polaków uprawnionych do głosowania oddało swój głos. Jednocześnie Państwowa Komisja Wyborcza oświadczyła, że było mniej niż 1% nieważnych głosów. Jak rozkładały się wyniki?

Wybory parlamentarne 2019: wyniki

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki głosowania, w których potwierdzone zostało zwycięstwo PiS. Koalicja Europejska znalazła się na drugim miejscu Głosy rozkładały się następująco:

  • PiS - 45,38%
  • KE - 38,47%
  • Wiosna - 6,06%
  • Konfederacja - 4,55%
  • Kukiz'15 - 3,69%
  • Lewica Razem - 1,24%
Obraz
© WP.PL

Wybory do Europarlamentu: rozkład głosów

Jak wyglądał rozkład głosów w poszczególnych województwach? Wygląda na to, że Polska ponownie jest mocno podzielona. PiS dominował we wschodnich województwach oraz wygrał w województwie mazowieckim, ale nie w samym okręgu warszawskim. Z kolei KE zdobyła większe poparcie na zachodzie kraju oraz zwyciężyła w okręgu warszawskim.

Obraz
© WP.PL

Wybory do Parlamentu Europejskiego: frekwencja

Frekwencja w tegorocznych wyborach parlamentarnych była rekordowa, a najwyższa była w miastach wojewódzkich. Najwięcej głosów zostało oddanych w Warszawie, na drugim i trzecim miejscu znalazły się Poznań i Toruń. Zobaczcie, jak wyglądała frekwencja w poszczególnych województwach na kilka dni przez zakończeniem niedzieli wyborczej.

Obraz
© WP.PL

Wybory do europarlamentu. Belka: PiS zebrał dywidendę z gospodarki

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)