Wybieramy odkurzacz. Na co zwrócić uwagę?

Wybieramy odkurzacz. Na co zwrócić uwagę?

Wybieramy odkurzacz. Na co zwrócić uwagę?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
20.03.2012 09:35, aktualizacja: 20.03.2012 16:51

Odkurzacz, jeden z naszych największych sprzymierzeńców w walce o czystość i higienę w domu. Rozważnie kupiony będzie służył na lata i zaskakiwał uniwersalnością oferowanych rozwiązań. Natomiast nieprzemyślany i impulsywny zakup często skutkuje nie tylko problemami z kręgosłupem czy alergią, ale niepotrzebną stratą nerwów i pieniędzy na naprawy gwarancyjne.

Szeroki wybór odkurzaczy oraz ilość rozwiązań czy patentów dostępnych obecnie na rynku sprawia, że często nie do końca wiemy, na co tak naprawdę zwrócić uwagę kupując odkurzacz. Tylko odpowiednie dopasowanie urządzenia do naszych potrzeb gwarantuje nam satysfakcję ze sprzątania. Decydując się na zakup odkurzacza musimy zwrócić szczególną uwagę na takie kwestie, jak uniwersalność zastosowań, podstawowe parametry techniczne czy rodzaj zastosowanego filtra, co wiąże się bezpośrednio z przyjaznym użytkowaniem w domach alergików. Warto pamiętać także o dokładnym zapoznaniu się z warunkami gwarancji oraz zwróceniu uwagi na jakość wykonania oraz ogólną, zewnętrzną kondycję sprzętu.

1. Liczy się siła uciągu, a nie moc
Moc silnika - powszechnie uznawana za jeden z kluczowych parametrów urządzenia - niekoniecznie stanowi o sile z jaką odkurzacz będzie pracować. Przekonani, że przełoży się to bezpośrednio na wynik sprzątania, często niepotrzebnie wybieramy urządzenia o jak największej mocy silnika. Niestety, najczęściej wpływa to co najwyżej na wysokość rachunku za energię elektryczną. Dlatego warto zwrócić uwagę na siłę uciągu, czyli mierzony w litrach na sekundę parametr określający to, z jaką siłą powietrze zasysa brud do wnętrza urządzenia. Obecnie na rynku są już dostępne odkurzacze, których siła uciągu wynosi 6. l/s przy 1500 W mocy silnika. Optymalna wartość siły uciągu dla odkurzaczy przeznaczonych do domów powinna zawierać się w przedziale 45-60 l/s. Niestety większość producentów unika podawania tego mierzalnego parametru skupiając uwagę potencjalnego Klienta jedynie na wysokiej mocy liczonej w watach. A pomiary pokazują, że większość odkurzaczy dostępnych na półkach sklepowych o mocy nawet powyżej 2000 W wykazuje
siłę ciągu nawet poniżej 30 l/s, a więc kluczowa jest tu konstrukcja i zastosowana technologia zasysania i cyrkulacji powietrza, nie moc silnika.

2. Postaw na dobre filtry
Rodzaj zastosowanych filtrów oraz całych systemów filtracyjnych nabiera szczególnego znaczenia jeśli w domu jest małe dziecko, alergik lub osoba z problemami astmatycznymi. Pamiętajmy, że niska jakość filtrów spowoduje, że duża część "odkurzonych" zanieczyszczeń trafi z powrotem do wnętrza pomieszczenia w formie rozpylonych drobin wyrzucanych wraz z powietrzem wylotowym. Na rynku wciąż dostępne są modele z filtrami wodnymi, jednak ze względu na konieczność częstego mycia i suszenia oraz rozwijające się tam bakterie, roztocza oraz grzyby (pleśń) powoli odchodzi się od tego typu rozwiązań. Standardowo odkurzacze dostępne na rynku wyposażone są już w filtry HEPA, które spełniają unijne normy H12.

W najnowocześniejszych odkurzaczach, jakie można spotkać w polskich sklepach, zastosowano jeszcze doskonalsze rozwiązanie - wielokrotne systemy filtracyjne, spełniające nawet normy od H1. do najwyższej U17. A więc są to już poziomy filtracji stosowane w warunkach absolutnej sterylności, jak na przykład w szpitalnych salach operacyjnych. W wyniku 3-stopniowej filtracji najdrobniejsze cząstki pyłów są zatrzymywane wewnątrz urządzenia i nie wydostają się na zewnątrz. Warto odnotować, że większość dostępnych na rynku odkurzaczy charakteryzuje się nawet 5-stopniowym poziomem filtracji, jednak producenci nie podają tu, że 3 stopnie z nich to worek 3-warstwowy, co w połączeniu z zastosowaniem dwóch filtrów daje im 5 stopni.

3. Uniwersalne rozwiązania domowe
Oddzielne końcówki do różnych powierzchni, rozsuwane teleskopowo uchwyty czy duży zasięg pracy to standardowe funkcjonalności w większości dostępnych odkurzaczy. Jeżeli jednak zależy nam na uniwersalnym urządzeniu, które będzie przeznaczone do sprzątania całego domu i samochodu, a nawet tarasu czy chodnika przed wejściem, należy zwrócić uwagę na różne dodatkowe rozwiązania. Są to m.in. specjalne pasy, dzięki którym możemy wygodnie zawiesić urządzenie na ramieniu, wytrzymałe, bezpieczne dla parkietu gumowe kółeczka czy system tzw. "miękkiego startu", czyli zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, które chroni instalację elektryczną budynku w momencie uruchamiania urządzenia. Poza tym warto zwrócić uwagę na dostępne akcesoria. Teraz to nie tylko standardowa końcówka do tapicerki czy szczelin, ale również końcówka polerująca lub elektroszczotka, dzięki której z łatwością szybko odkurzymy wykładzinę w przedpokoju, jak również upierzemy na sucho dywan w salonie.

4. Bez wyrzutu powietrza
Niestety zdecydowana większość dostępnych na rynku odkurzaczy domowego użytku wydmuchuje podczas pracy gorące, nieprzyjemne powietrze. Jest ono zasysane z przodu odkurzacza, przechodzi przez worek i filtry do komory silnika, a następnie jest wyrzucane na zewnątrz z tyłu lub u góry odkurzacza. Najczęściej wraz z nim wyrzucane są również drobnocząsteczkowe zanieczyszczenia, takie jak kurz, roztocza, alergeny. Dlatego też osoby z alergią powinny zwrócić szczególną uwagę na dostępne na rynku odkurzacze bez gwałtownego wydmuchu powietrza. Dzięki najwyższej klasie filtracji nawet najdrobniejsze pyłki pozostają zamknięte wewnątrz odkurzacza, a wciągane powietrze rozchodzi się dużą powierzchnią w obudowie tego typu urządzeń.

5. Systemy cylindryczne
Wydawałoby się, że system, w którym worek z zebranym brudem opróżniało się własnymi rękoma lub czyściło samodzielnie, mamy już dawno za sobą. Niestety niektórzy producenci wciąż oferują tego typu rozwiązania w swoich odkurzaczach. Odkurzacze cylindryczne, które mają centralny zbiornik zanieczyszczeń, często są wybierane ze względu na pozorną oszczędność na workach. Jednak często warto dwa razy rozważyć wybór takiego rozwiązania. Nieszczelny system przepływu zanieczyszczonego powietrza, konieczność styczności z brudem przy opróżnianiu pojemnika oraz mycia samego urządzenia to z pewnością największe mankamenty tego typu odkurzaczy. Jeżeli chcemy zachować absolutną higienę i ograniczyć kontakt z brudem, bakteriami, alergennymi i roztoczami powinniśmy zainwestować w odkurzacz z systemem sterylnie zamykanych i wymienianych worków, które po zapełnieniu można szczelnie zamknąć kapslem bez obawy o rozsypanie nieczystości. Ponadto konstrukcja worka nie pozwala na jego powtórne wykorzystanie.

6. Czytaj warunki gwarancji
Jak pokazuje praktyka, Polacy często zaglądają do gwarancji dopiero w momencie usterki. To duży błąd, który często wykorzystują producenci. Gwarancje udzielane są na 1. m-cy na własnych warunkach, wyłączenie z gwarancji poszczególnych części urządzenia lub przedłużona gwarancja dla np. całej linii odkurzaczy (w rzeczywistości nie na nasze urządzenie, lecz na inne, które nie istnieją) - to jedne z najczęstszych praktyk nieuczciwych producentów.

Najczęściej awarii ulegają akcesoria do odkurzaczy, rury, przewody. Wydawałoby się integralne elementy naszego odkurzacza. Niestety zdecydowana większość producentów wyłącza je z gwarancji. Jeśli wczytamy się w warunki udzielonej gwarancji okazuje się, że praktycznie żaden element czy część nie jest nią objęta. Zatem zwracajmy szczególną uwagę przy wyborze odkurzacza czy udzielona gwarancja obejmuje najczęściej usterkowe elementy. Musimy pamiętać, że gwarancja powinna obejmować całe urządzenie, a według prawa musi obowiązywać min. 2. m-ce, czyli aż 2 lata. Ponadto, wśród oferowanych w sklepach odkurzaczy można już znaleźć urządzenia ze standardową gwarancją na 5 lat, z możliwością przedłużenia jej nawet do 10 lat i to w ostatnim dniu obowiązywania poprzedniej. Pamiętajmy również, że wydłużenie gwarancji, które często proponują sklepy, w istocie jest jedynie wykupieniem ubezpieczenia od usterki i działa na zasadzie polisy ubezpieczeniowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)