Wybieramy komputer dla ucznia

Wybieramy komputer dla ucznia

30.08.2011 15:24, aktual.: 30.08.2011 15:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zbliża się pierwszy września, a wraz z nim pierwszy dzień nowego roku szkolnego. Współczesna szkoła to jednak nie tylko książki i zeszyty. Coraz większą rolę w edukacji odgrywają nowoczesne technologie. Przenośny komputer staje się standardowym wyposażeniem każdego ucznia - jego notatnikiem, encyklopedią oraz narzędziem pracy. Specjaliści z ASUS Polska radzą jak wybrać idealny komputer dla ucznia.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Redshift Research na zlecenie firmy Intel, wszyscy polscy nauczyciele są zgodni, że udostępnianie w szkołach komputerów ułatwi uczniom wkroczenie w dorosłe życie. Mimo iż większość, bo aż 73. nauczycieli jest zdania, że każdy uczeń powinien mieć możliwość korzystania z komputera w trakcie lekcji, poziom komputeryzacji polskich szkół nadal pozostawia wiele do życzenia. Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej w polskich placówkach edukacyjnych na jeden komputer przypada średnio aż 9 uczniów. W konsekwencji obowiązek zapewnienia uczniowi komputera spada na jego rodziców. Jak wybrać komputer, który jednocześnie nie obciąży zbytnio uczniowskiego plecaka i domowego budżetu, a będzie przy tym wydajnym urządzeniem wspierającym ucznia w jego codziennej pracy? Specjaliści z firmy ASUS przygotowali kilka cennych porad, dzięki którym wybór ten będzie nieco łatwiejszy.

5 kluczowych cech: lekki, kompaktowy, multimedialny, wytrzymały… i niedrogi

Dobry uczniowski komputer musi być przede wszystkim lekki. Nie po to rząd podejmuje próby odciążenia szkolnych tornistrów poprzez wprowadzenie e-podręczników, by miejsce ciężkich książek zajął równie ciężki komputer. Na wstępie zatem należy skreślić urządzenia, które ważą więcej niż 1,5 kg.

Obraz
© Netbook dla ucznia – ASUS Eee PC X101H (fot. Asus)

Równie istotne jak waga komputera, są jego wymiary. Kompaktowy, według szkolnych kryteriów, oznacza nie większy niż zeszyt A4. co zawęża zakres poszukiwań do urządzeń o przekątnej monitora od 10 do 13 cali. Co bowiem przyjdzie uczniowi po komputerze, który nie zmieści się w jego plecaku?

Obecnie komputer mobilny to coś zdecydowanie więcej niż przenośny notatnik. Komputer pełni funkcję komunikatora, źródła informacji, a wreszcie okna na świat. Dostęp do internetu i możliwość odtwarzania multimediów to podstawowe funkcje dzisiejszych komputerów, dlatego i na możliwości multimedialne warto zwrócić uwagę szukając komputera dla ucznia. Podstawą jeśli chodzi o odtwarzanie multimediów jest procesor i pamięć operacyjna RAM. Jakość wykonania i wytrzymałość zastosowanych materiałów mają wyjątkowe znaczenie, szczególnie jeśli chodzi o sprzęt, który trafi w ręce młodszych użytkowników. Nie ma nic gorszego od komputera, który po kilku dniach użytkowania musi wrócić do serwisu. Wybierając laptopa warto zaufać sprawdzonej marce, firmie specjalizującej się w produkcji komputerów przenośnych.

Ostatnią, aczkolwiek nie mniej ważną, cechą komputera jest jego cena. Warto pamiętać o oczywistej regule mówiącej, że im bardziej zaawansowane urządzenie, tym więcej przyjdzie nam za nie zapłacić. Wybierając notebooka lub netbooka dla ucznia należy zatem kierować się zasadą złotego środka - dodają specjaliści Asus.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także