Wybieramy komputer dla ucznia
Zbliża się pierwszy września, a wraz z nim pierwszy dzień nowego roku szkolnego. Współczesna szkoła to jednak nie tylko książki i zeszyty. Coraz większą rolę w edukacji odgrywają nowoczesne technologie. Przenośny komputer staje się standardowym wyposażeniem każdego ucznia - jego notatnikiem, encyklopedią oraz narzędziem pracy. Specjaliści z ASUS Polska radzą jak wybrać idealny komputer dla ucznia.
30.08.2011 | aktual.: 30.08.2011 15:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Redshift Research na zlecenie firmy Intel, wszyscy polscy nauczyciele są zgodni, że udostępnianie w szkołach komputerów ułatwi uczniom wkroczenie w dorosłe życie. Mimo iż większość, bo aż 73. nauczycieli jest zdania, że każdy uczeń powinien mieć możliwość korzystania z komputera w trakcie lekcji, poziom komputeryzacji polskich szkół nadal pozostawia wiele do życzenia. Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej w polskich placówkach edukacyjnych na jeden komputer przypada średnio aż 9 uczniów. W konsekwencji obowiązek zapewnienia uczniowi komputera spada na jego rodziców. Jak wybrać komputer, który jednocześnie nie obciąży zbytnio uczniowskiego plecaka i domowego budżetu, a będzie przy tym wydajnym urządzeniem wspierającym ucznia w jego codziennej pracy? Specjaliści z firmy ASUS przygotowali kilka cennych porad, dzięki którym wybór ten będzie nieco łatwiejszy.
5 kluczowych cech: lekki, kompaktowy, multimedialny, wytrzymały… i niedrogi
Dobry uczniowski komputer musi być przede wszystkim lekki. Nie po to rząd podejmuje próby odciążenia szkolnych tornistrów poprzez wprowadzenie e-podręczników, by miejsce ciężkich książek zajął równie ciężki komputer. Na wstępie zatem należy skreślić urządzenia, które ważą więcej niż 1,5 kg.
Równie istotne jak waga komputera, są jego wymiary. Kompaktowy, według szkolnych kryteriów, oznacza nie większy niż zeszyt A4. co zawęża zakres poszukiwań do urządzeń o przekątnej monitora od 10 do 13 cali. Co bowiem przyjdzie uczniowi po komputerze, który nie zmieści się w jego plecaku?
Obecnie komputer mobilny to coś zdecydowanie więcej niż przenośny notatnik. Komputer pełni funkcję komunikatora, źródła informacji, a wreszcie okna na świat. Dostęp do internetu i możliwość odtwarzania multimediów to podstawowe funkcje dzisiejszych komputerów, dlatego i na możliwości multimedialne warto zwrócić uwagę szukając komputera dla ucznia. Podstawą jeśli chodzi o odtwarzanie multimediów jest procesor i pamięć operacyjna RAM. Jakość wykonania i wytrzymałość zastosowanych materiałów mają wyjątkowe znaczenie, szczególnie jeśli chodzi o sprzęt, który trafi w ręce młodszych użytkowników. Nie ma nic gorszego od komputera, który po kilku dniach użytkowania musi wrócić do serwisu. Wybierając laptopa warto zaufać sprawdzonej marce, firmie specjalizującej się w produkcji komputerów przenośnych.
Ostatnią, aczkolwiek nie mniej ważną, cechą komputera jest jego cena. Warto pamiętać o oczywistej regule mówiącej, że im bardziej zaawansowane urządzenie, tym więcej przyjdzie nam za nie zapłacić. Wybierając notebooka lub netbooka dla ucznia należy zatem kierować się zasadą złotego środka - dodają specjaliści Asus.