Wwiercą się w Marsa. Już jutro start misji NASA, w której pomogli Polacy

Wwiercą się w Marsa. Już jutro start misji NASA, w której pomogli Polacy
Źródło zdjęć: © NASA
Adam Bednarek

04.05.2018 12:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA InSight to pierwsza misja polegająca na badaniu głębokiego wnętrza Marsa. Istotną rolę odgrywa w niej polska firma. Start już w sobotę, 5. maja.

Jak informuje portal space24.pl, za sprawą NASA InSight na powierzchnię Marsa trafi sejsmometr do pomiaru trzęsień ziemi na Marsie i innych form wewnętrznej aktywności, próbnik do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety, który zostanie wprowadzony na głębokość 5 m w grunt marsjański oraz przyrząd służący do pomiaru przesunięcia dopplerowskiego sygnałów między lądownikiem a Ziemią. Dzięki misji powinniśmy lepiej poznać historię planety - ewolucję i powstanie Marsa.

Polska firma Astronika odpowiedzialna jest za stworzenie próbnika, noszącego nazwę "Kret HP3". Urządzenie w całości powstało w Polsce. To ogromny sukces polskiego sektora kosmicznego, bo to pierwszy w historii przypadek, kiedy rodzima firma tworzy nie pojedyncze podzespoły, a cały kompletny podsystem.

Polski "Kret HP3" to pierwsze urządzenie, które wbije się w powierzchnię Marsa na taką głębokość.

Lądowanie lądownika InSight na Marsie zaplanowane jest na 26 listopada 2018 r. Misja wystartuje 5. maja w okolicach godziny 13:00 czasu polskiego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)