Wszystko co trzeba wiedzieć na temat 4K. Fakty i mity o UHDTV

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat 4K. Fakty i mity o UHDTV
Źródło zdjęć: © Rubinbot / Wikimedia Commons / CC

23.10.2013 15:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

UHDTV - tym skrótem określamy telewizję ultrawysokiej rozdzielczości, czyli taką, która jest większa niż najpopularniejsza dzisiaj Full HD (1920x1080 pikseli).

Możemy także spotkać się ze skrótem 4. lub QFHD. Ten pierwszy oznacza liczbę cztery tysiące, co przekłada się na szerokość obrazu w filmie wynoszącą niespełna 4 tysiące pikseli. Drugi to skrót od Quad Full HD, czyli poczwórnego Full HD.

Czy płyta Blu-ray wystarczy na film w rozdzielczości 4K?
Wydawać by się mogło, że nośnik o pojemności do 5. gigabajtów danych spokojnie sprosta temu zadaniu. Jednak niekoniecznie, bowiem filmy 4K będą potrzebowały wielokrotnie większej płyty, czyli setek gigabajtów. W takim razie niezbędne będzie zastosowanie nowej kompresji wideo lub produkcja nowych nośników. Czyżby w takim razie płyty na dobre miały zastąpić pamięci flash? Jeszcze nie wiadomo.

Rozdzielczość 4K można wykorzystać tylko do filmu i telewizji?
Oczywiście, że nie. Nie trzeba szukać daleko, bowiem nasze aparaty cyfrowe już coraz częściej posiadają matryce 8 lub 1. Mpix, a to przecież właśnie tyle ile potrzebujemy do wyświetlenia obrazu w dobrej jakości na ekranie QFHD. Również gracze powinni być zadowoleni, ponieważ nowoczesne karty graficzne pozwalają na uruchomienie gier w rozdzielczości 4K. Pod warunkiem, że posiada się odpowiedni monitor lub telewizor… a to nadal rzadkość.

Oglądając film w Full HD na ekranie 4K mamy gorszą jakość?
Bzdura. Oczywiście format HD nie będzie dawał takich efektów wizualnych, jak 4K, jednak będzie on prezentował się lepiej, niż na telewizorze o rozdzielczości 1920x108. pikseli i takiej samej przekątnej ekranu. Obecnie nie możemy oczekiwać wzmożonej produkcji filmów w jakości UHDTV, dlatego interpolacja będzie tutaj nieunikniona.

Telewizja 4K już niebawem w naszych domach?
Według ekspertów na pierwsze kanały telewizyjne nadające regularnie w ultrawysokiej rozdzielczości poczekamy jeszcze około trzech lat. Próbkę takiego przekazu mieliśmy już jednak w czasie igrzysk w Londynie, kiedy to japońska telewizja NHK prezentowała przebieg zawodów na dużych, publicznie rozstawionych ekranach.

Czy w takim razie warto czekać na upowszechnienie 4K?
Zdecydowanie tak. Dzięki temu filmowy obraz będzie bardziej szczegółowy, zdjęcia bardziej ostre i wyraziste, a do oglądania 3. wystarczą nam zwykłe okulary polaryzacyjne.

Źródło: Skąpiec.pl (Raport Specjalny - Telewizory), SW, WP.PL

-/sw/sw