Wspomina o nich Biblia. Pięć największych odkryć mijającego roku
Arka Noego, pozostałości po wieży Babel czy asteroida, która miała zniszczyć Sodomę. Oto pięć największych odkryć archeologicznych w 2021 r., które – zdaniem badaczy – mają dowodzić istnienia zdarzeń i budowli opisanych w Biblii.
Zniszczenie Sodomy
Na kartach Pisma Świętego możemy znaleźć opis zniszczenia przez Stwórcę kananejskiej Sodomy. Według przekazu biblijnego miasto zostało zniszczone przez "deszcz siarki i ognia". Jak pisaliśmy w tym artykule, zdaniem niektórych badaczy starożytna metropolia została zgładzona wskutek wybuchu asteroidy.
Cegła z wieży Babel
Według Biblii wieża Babel została wzniesiona w kraju Szinear, który jest utożsamiany przez specjalistów ze starożytną Babilonią. Z tego względu pozostałości budowli są poszukiwane w Iraku. Archeolodzy twierdzą, że jednym z dowodów na istnienie wieży Babel może być "niezwykły materiał budowlany", który został odkryty na cegle uważanej za pozostałość tej konstrukcji. Więcej na temat odkrycia można przeczytać w tym artykule.
Arka Noego na tureckim szczycie
Zdaniem naukowców nieregularna formacja skalna znajdująca się na tureckiej górze Tendürek odpowiada proporcjom biblijnej Arki Noego. Przy pomocy skanowania 3D specjaliści mieli odkryć podpowierzchniowe struktury, które mogą być ich zdaniem pozostałościami legendarnej konstrukcji. Więcej na temat odkrycia pisaliśmy w tym materiale.
Trzęsienie ziemi w Mieście Dawida
Biblijne Księgi Amosa i Zachariasza wspominają o potężnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Miasto Dawida w Jerozolimie. Naukowcy nie mieli dotąd dowodów, że takie wydarzenie rzeczywiście miało miejsce. Wykopaliska, o których pisaliśmy w tym artykule, wskazują jednak, że kataklizm opisany w Starym Testamencie mógł się wydarzyć ok. 2800 lat temu.
Miasto Marii Magdaleny
Jednym z najważniejszych odkryć mijającego roku są pozostałości synagogi z okresu Drugiej Świątyni. Znalezisko datowane na ok. 2 tys. lat znajduje się w regionie, w którym miała leżeć starożytna Magdala – miasto narodzin biblijnej Marii Magdaleny. Więcej o odkryciu w tym materiale.