Wrześniowe Perseidy już na nocnym niebie. Kiedy ich wypatrywać?
Wrzesień to kolejny miesiąc, w którym możemy podziwiać tzw. "spadające gwiazdy". Na niebie widoczne są wrześniowe Perseidy, uznawane za rój o średniej aktywności. Jego maksimum przypada na 10 września. Warto wtedy zarezerwować kilka chwil i spojrzeć w niebo.
Wrześniowe Perseidy pojawiają się na niebie od 5 do 21 września, a ich maksimum przypada 10 września. Tego dnia na niebie możemy zaobserwować do 5 meteorów na godzinę. Kosmiczne skały będą poruszały się z prędkością przekraczającą 60 km/h, więc nie powinniśmy mieć większych problemów z ich zauważeniem.
Wrześniowe Perseidy 2023 - jak i gdzie oglądać?
"Spadające gwiazdy" najlepiej wypatrywać wieczorem, po zmroku, ok. godziny 21:00, w miejscu oddalonym od miejskich świateł. Wrześniowe Perseidy będą widoczne gołym okiem, a do ich obserwacji nie potrzebujemy żadnych specjalnych przyrządów. Można jednak zaopatrzyć się np. w amatorski teleskop. Warto też udać się w miejsce oddalone od źródeł jasnego światła i wysokich budynków.
Najlepsze warunki do obserwacji będą panowały przy dobrej pogodzie. Chodzi o bezchmurne niebo oraz brak opadów. Istnieje wiele aplikacji, które podpowiadają, gdzie najbliżej nas znajduje się najlepsze miejsca do obserwacji nocnego nieba. Przykładem jest Light Pollution Map. Aplikacja informuje m.in., jaki jest aktualny stan zanieczyszczenia światłem na danym terenie i gdzie udać się, aby widoczność była dobra.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić statyw Ulanzi Fotopro F38 Quick Relase Video Travel Tripod 3318?
Kiedy kolejny deszcz meteorów?
Kolejna okazja do oglądania deszczu meteorów pojawi się dopiero w październiku. Na nocnym niebie widoczne będą Drakonidy (nazywane też Giacobinidami), czyli stały rój meteorów. Drakonidy to pozostałość komety 21P/Giacobini-Zinner, czyli komety okresowej, zaliczanej do rodziny komet Jowisza. Meteory z tego roju pojawiają się każdego roku w okresie od 6 do 10 października, a ich maksimum przypada na 8 października. Ten rój potrafi zaskoczyć swoją intensywnością. Przykładowo w nocy z 9 na 10 października 1933 r. na niebie można było zaobserwować aż 350 meteorów na minutę.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski