Wrocław w niechlubnej czołówce. To najbardziej zanieczyszczone miasto w Europie
Jak donosi serwis Gazeta Wrocławska, w środę, 12 stycznia Wrocław znalazł się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie pod względem stężenia pyłu PM2,5. W globalnym rankingu zajął drugie miejsce, wyprzedziło go jedynie pakistańskie miasto Lahaur. Z kolei w rankingu europejskich miast Wrocław zajął pierwsze miejsce.
12.01.2022 | aktual.: 24.02.2022 15:40
Normy stężenia pyłu PM2,5, czyli aerozoli atmosferycznych o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra, obliczane na podstawie wskaźnika jakości powietrz AQI (ang. Air Quality Index), zostały przekroczone ponad siedmiokrotnie. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), pył PM2,5 jest jednym z najgroźniejszych dla człowieka zanieczyszczeń atmosferycznych.
Wrocław w niechlubnej czołówce
Długotrwałe narażenie na oddziaływanie pyłu PM2,5 może przyczynić się do przedwczesnej śmierci, a także licznych chorób, w tym chorób układu oddechowego i układu krążenia. Pył PM2,5 może przenikać do krwi. Pierwszymi objawami kontaktu z pyłem są kaszel, zadyszka, nasilenie reakcji alergicznych czy objawów astmy.
Gazeta Wrocławska przypomina, że "dobowa norma unijna dla ilości pyłów drobnych PM2,5 w powietrzu wynosi 25 µg/m3", a 12 stycznia we Wrocławiu stacje pomiarowe w różnych lokalizacjach zarejestrowały, że jego poziom wahał się od 151 μg/m3 do nawet 182 µg/m3.
Głównym źródłem emisji pyłu zawieszonego PM2,5 są przede wszystkim procesy spalania poza przemysłem (są to zanieczyszczenia pochodzące np. z domowych pieców czy lokalnych kotłowni), transport drogowy czy procesy spalania w procesie produkcji i transformacji energii.