Wpływ testów atomowych na ludzi. Francja tuszowała sprawę?

Wpływ testów atomowych na ludzi. Francja tuszowała sprawę?

Wpływ testów atomowych na ludzi. Francja tuszowała sprawę?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Michel Baret
Adam Gaafar
03.07.2021 18:26

Francuski rząd zaprzeczył w piątek, aby ukrywał dane o poziomie napromieniowania po próbach nuklearnych na Pacyfiku – podała agencja AFP. Testy prowadzone w latach 1966-1996 były tematem dwudniowych obrad w Paryżu.

Spotkanie w stolicy kraju zostało zwołane przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Zorganizowano je z powodu doniesień, że testy atomowe z lat 1966-1996 doprowadziły do skażenia atmosfery i gruntu, co miało być rzekomo tuszowane przez rząd. W rozmowie z AFP wiceminister obrony Francji Genevieve Darrieusseq kategorycznie zaprzeczyła, aby sprawa była ukrywana. Jak wynika z jej wypowiedzi, Paryż nie zamierza przepraszać za testy prowadzone przez 30 lat na Polinezji Francuskiej.

W marcu serwis internetowy Disclose wstrząsnął opinią publiczną ujawniając, że ​​przeanalizował około 2000 stron odtajnionych w 2013 roku dokumentów wojskowych. Materiały dotyczyły blisko 200 testów prowadzonych w drugiej połowie XX wieku na Polinezji Francuskiej.

Francuskie testy atomowe - wpływ na ludzi

Korzystając z modelowania statystycznego oraz wsparcia naukowców i specjalistów, redaktorzy Disclose stwierdzili, że "francuskie władze ukrywały prawdziwy wpływ testów jądrowych na zdrowie Polinezyjczyków przez ponad 50 lat".

Podczas czwartkowej dyskusji przy okrągłym stole Macron nie udzielił publicznego komentarza, co – jak donosi AFP – spotkało się z mieszaną reakcją ze strony polinezyjskich polityków.

Zasiadający w parlamencie reprezentant archipelagu i zwolennik niepodległości Polinezji, deputowany Moetai Brotherson, zapowiedział, że nie weźmie udziału w obradach, jeśli francuskie władze nie przeproszą za tuszowanie sprawy. Ugrupowanie, do którego należy - Tavini Huiraatira - ogłosiło, że ​​ zorganizuje własne obrady na Tahiti.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)