Trwa ładowanie...
d3el1z9

Wpadka NATO. Ujawniło lokalizację tajnych baz z bronią jądrową

Raport Komisji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO zdradzał tajne informacje wojskowe. Błąd sprawił, że cały świat poznał rozmieszczenie amerykańskiej broni jądrowej w Europie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
NATO ujawniło lokalizację baz z bronią jądrową w Europie.
NATO ujawniło lokalizację baz z bronią jądrową w Europie. (Youtube.com, Fot: Anna Liesowska (screen))
d3el1z9

W dokumencie przedstawiono lokalizację sześciu baz, które przechowują broń jądrową: Kleine Brogel w Belgii, Büchel w Niemczech, Aviano i Ghedi-Torre we Włoszech, Volkel w Holandii i Inçirlik w Turcji.

Błąd NATO wykryli dziennikarze

Sprawa nie wyszłaby na jaw, gdyby nie belgijska gazeta "De Morgen". Dziennikarze wytknęli błąd NATO. Ich interwencja sprawiła, że 11 lipca 2019 roku opublikowano nową wersję raportu. Problematyczny cytat usunięto i zastąpiono ogólnym zdaniem – europejscy sojusznicy z odpowiednimi samolotami dla bomb atomowych typu B61 to Belgia, Niemcy, Włochy, Holandia i Turcja.

d3el1z9

Z oświadczenia Jospeh'a Day'a wynika, że informacje zamieszczone w raporcie są ogólnodostępne, a pierwsza wersja była wyłącznie szkicem. Pomimo tego pierwotna wersja szybko zniknęła z Internetu.

Amerykańska broń jądrowa w Europie

Doniesienia na temat lokalizacji broni jądrowej w Europie nie są nowością. Nigdy wcześniej oficjalnie nie potwierdzono ich rozmieszczenia.

Błąd popełniony przez NATO jest szeroko komentowany przez media i ekspertów ds. obronności. Interesującą teorię przedstawił Alexander Mattelaer, dyrektor Instytutu Studiów Europejskich w Brukseli. Jak podaje "De Morgen" uważa on, że pomyłka mogła mieć charakter celowy. Wprowadzona dwuznaczność to element mechanizmu obronnego.

d3el1z9

Podziel się opinią

Share

d3el1z9

d3el1z9
Więcej tematów