Wóz bojowy proponowany Polsce na testach w Iraku

Wóz bojowy proponowany Polsce na testach w Iraku

Wóz bojowy proponowany Polsce na testach w Iraku
Źródło zdjęć: © defence.gov.au
Bolesław Breczko
16.01.2018 11:21

Hawkei – australijski, lekki, opancerzony pojazd dla sił specjalnych trafił na testy polowe w Iraku. Samochód proponowany jest Polsce w ramach programu Pegaz.

Stacjonujący w Iraku żołnierze z połączonej australijsko-nowozelandzkiej grupy Task Group Taji Six rozpoczną testy Hawkeia, czyli lekkiego, terenowego pojazdu opancerzonego przeznaczonego głównie dla sił specjalnych. Mają one zastąpić, używane przez australijskie wojska lądowe i specjalne, wysłużone Land Rovery. *Australijski MON zamówił w sumie ponad tysiąc Hawkeiów w wersjach dwu i czterodrzwiowych. *

Hawkei to lekkoopancerzony pojazd terenowy produkowany przez australijski oddział francuskiej firmy Thales. Samochód Może zostać wyposażony w zdalnie sterowany karabin (5,56 mm, 7,62 mm lub 12,7 mm) automatyczne wyrzutnie granatów 40 mm, pociski przeciwczołgowe z urządzeniami obserwacji dzienno-nocnej oraz system obserwacji w 360 stopniach wokół pojazdu. Zgodnie z wytycznymi australijskiego MON-u zamówiony pojazd ma zapewniać ochronę przed minami oraz wysoki stopień odporności przed pociskami balistycznymi.

Obraz
© WP.PL | Bolesław Breczko

W Polsce Hawkei oferowany siłom zbrojnym w ramach programu Pegaz, który przewiduje dostawę pojazdów dla Wojsk Specjalnych (150 szt.) oraz Żandarmerii Wojskowej (130 szt). Dostawy dla nich miały zacząć się w 2017. Natomiast do 2023 miałyby rozpocząć się dostawy pojazdów dla Wojsk Lądowych. Podczas zeszłorocznych targów sprzętu wojskowego MSPO w Katowicach ambasador Australii w Polsce zadeklarował, że produkcja Hawkeia dla MON-u mogłaby całkowicie odbywać się w Polsce.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (176)