Wolumetryczny wyświetlacz 3D

Podczas tokijskich targów Ceatec firma Sony zaprezentowała wolumetryczny wyświetlacz 3D. W szklanym cylindrycznym korpusie o średnicy 13 centymetrów i wysokości 27 centymetrów umieszczone są niewielkie diody LED odpowiadające za prezentację obrazu. LED-y są sterowane za pomocą 24 bitów – przypuszczalnie po 8 bitów na kolor – i osiągają rozdzielczość 96×128 punktów obrazu. Z pozoru to wszystko wygląda skromnie, lecz obraz z prezentowanych klipów wideo sprawia bardzo przyzwoite wrażenie.

Wolumetryczny wyświetlacz 3D
Źródło zdjęć: © heise-online.pl

Producent nie udzielił informacji na temat zasady działania wyświetlacza, ale można przypuszczać, że zastosowana została obracająca się w cylindrze forma z osadzonymi na niej diodami LED-RGB. Siatka LED-ów jest obracana tak szybko, że jest to niezauważalne dla ludzkiego oka. Podczas obrotu zmienia się jasność diod i tym samym prezentowany obraz. Wolumetryczny wyświetlacz o podobnej zasadzie działania został już opracowany przez uczniów w ramach projektu badawczego Felix3D.

Obraz
© (fot. heise-online.pl)

Chodząc dookoła cylindrycznego wyświetlacza, widzimy ze wszystkich stron obraz aktualnie prezentowanego obiektu –. i to bez zastosowania specjalnych okularów trójwymiarowych. Sony wykorzystuje gotowe obrazy 3D lub tworzy prezentację 3D ze zdjęć pokazujących obiekty z różnych perspektyw. Podczas wspomnianej imprezy targowej na wolumetrycznym wyświetlaczu prezentowano między innymi postaci z komiksów, głowy, modele mózgu i samochodów. Jak wyjaśnił w jednym z wywiadów pełniący obowiązki prezesa Sony Ryoji Chubachi, pokazany wyświetlacz jest jedynie prototypem, którego obszary zastosowania są jeszcze całkowicie otwarte. Podał on przykład zastosowania w nauce i badaniach, a na japońskiej stronie Sony mowa jest o zastosowaniach medycznych, technologii Digital Signage, sklepach internetowych, wirtualnych zwierzętach oraz trójwymiarowych ramach obrazu – i oczywiście o trójwymiarowej
telewizji.

Mimo wszystko perspektywa wykorzystania tego typu sprzętu w telewizji 3. wydaje się dość odległa. Znacznie bliżej osiągnięcia dojrzałości rynkowej – przypuszczalnie w ciągu mniej niż jednego roku – jest trójwymiarowy telewizor Sony oparty na tradycyjnej technologii LCD i koncepcji okularów migawkowych. Prototyp tego telewizora również został zaprezentowany podczas targów Ceatec.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)