Wojskowe nowości lotnicze z Farnborough 2018

Wojskowe nowości lotnicze z Farnborough 2018
Źródło zdjęć: © youtube.com
Bolesław Breczko

17.07.2018 12:58, aktual.: 17.07.2018 16:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pokazy lotnicze w Farnborough w Wielkiej Brytanii różnią się od innych imprez tego typu. W angielskim mieście producenci sprzętu wojskowego pokazują swoje najnowsze rozwiązania oraz przedstawiają pomysły na przyszłość. Jednym z takich pomysłów jest Tempest, brytyjski myśliwiec piątej generacji.

Brytyjczycy przeznaczą na budowę nowego myśliwca początkowo 2 mld funtów, czyli prawie 10 mld złotych. Pierwsza, prototypowa maszyna ma się wzbić w powietrze w 2025 roku. Do służby samolot miałby wejść natomiast w 2035 roku, aby zastąpić używane przez Wielką Brytanię myśliwce Typhoon, które zostaną wycofane w 2040.

1 / 3

Turecki myśliwiec szkolno-bojowy Hürjet

Obraz
© Youtube.com | Sadece Gerçekler

Kolejny, dopiero koncepcyjny samolot to turecki szkolno-bojowy Hürjet. Turecka Turkich Aearospace Industries planuje zastąpienie nimi ok. 70 samolotów Northrop T-38A Talon używanych przez tureckie wojsko do szkolenia swoich pilotów. Na razie zaprezentowano jedynie makietę samolotu. Jego pierwsze loty przewidziane są w ciągu najbliższych pięciu lat.

Oprócz zadań czysto szkoleniowych, Hürjet będzie mógł być także wykorzystywany do zadań wsparcia wojsk naziemnych, patrolowania granic oraz jako "przeciwnik" podczas manewrów wojskowych.

2 / 3

Radar nowej generacji dla lekkich samolotów myśliwskich

Obraz
© Leonardo

Włocka firma Leonardo, która jest właścicielem polski PZL Świdnik, zaprezentowała nowoczesny radar przeznaczony dla małych samolotów. Nowością jest zmniejszona waga oraz pobór prądu, a także możliwość sterowania wiązką radarową bez potrzeby obracania całej anteny. Oznacza, to że wiązka może dużo szybciej zmieniać kierunek i ogranicza to także zapotrzebowanie na energię.

Nowy radar został zaprezentowany na włoskim samolocie szkolnym M-346, który trafił m.in. do szkoły lotniczej w Dęblinie.

3 / 3

Aero F/A-259. Lekki samolot szturmowy z Czech

Obraz
© Aero Vodochody

Czeska firma Aero Vodochody zaprezentowała lekki samolot szturmowy F/A-259, który jest wariantem produkowanego od lat 90. samolotu L159. Nowa wersja maszyny została zaprojektowana we współpracy z Izrealksą firmą Isreale Aerospace Idustries. Firmy chcą zaproponować F/A-259 Stanom Zjednoczonym, które szukają lekkiego samolotu szturmowego w ramach programu OA-X, który przewiduje zamówienie przez lotnictwo USA ok. 350 takich maszyn.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)