Wojenna taktyka małp. Myśleliśmy, że potrafią to tylko ludzie
Szympansy potrafią stosować interesującą taktykę wojenną. Naukowcy myśleli do tej pory, że w ten sposób zachowywać potrafią się tylko ludzie. Chodzi o sposób obserwacji wroga.
15.11.2023 | aktual.: 17.01.2024 13:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W dzikim środowisku Zachodniej Afryki żyją szympansy, które stosują niezwykłą strategię obserwacji wrogich stad. Te inteligentne zwierzęta wspinają się na szczyty wzgórz, aby monitorować ruchy potencjalnych przeciwników. Taka taktyka, jak dotąd, była uważana za unikalną dla ludzi - informują naukowcy na łamach prestiżowego czasopisma naukowego "PLOS Biology".
W gęstych lasach Zachodniej Afryki, szympansy wykorzystują naturalne wzniesienia terenu do obserwacji innych grup swojego gatunku. Z punktów widokowych na szczytach wzgórz, te naczelne mają możliwość monitorowania ruchów innych stad. Według naukowców, takie zachowanie jest niezwykłe i nieznanym dotąd w świecie zwierząt. Przez długi czas uważano, że strategię tę stosują jedynie ludzie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naukowcy są zdania, że szympansy w ten sposób próbują uniknąć potencjalnie niebezpiecznej konfrontacji z innymi grupami. Jeżeli obserwując z góry stwierdzą, że na danym terytorium nie ma obcych grup, decydują się na wejście na obserwowany obszar.
Taktyka wojenna szympansów
Badania naukowe na ten temat prowadzone były przez trzy lata i dotyczyły dwóch stad szympansów, które sąsiadują ze sobą na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Naukowcy obserwowali te naczelne podczas ich wędrówek przez własne terytoria, w tym także obszar przygraniczny, na którym od czasu do czasu dochodziło do potyczek.
Zespół badawczy odkrył, że szympansy ponad dwa razy częściej wspinały się na wzgórza, gdy kierowały się w stronę spornego terytorium, niż gdy poruszały się w głąb własnego obszaru. Siedząc na szczytach granicznych wzgórz, szympansy często powstrzymywały się od głośnego zachowania, spędzając czas w ciszy i spokoju. Dzięki temu mogły lepiej słyszeć odległe dźwięki dochodzące od obcych grup.
Inne gatunki ssaków, takie jak surykatki, również korzystają z naturalnych wzniesień, aby wypatrywać drapieżników lub nawoływać partnerów. Jednak naukowcy podkreślają, że jest to pierwszy dowód na to, że zwierzę inne niż człowiek wykorzystuje w strategiczny sposób wzniesienia, aby ocenić ryzyko konfliktu między grupami.
"Wykorzystywanie krajobrazu do kontroli terytorialnej jest głęboko zakorzenione w naszej historii ewolucyjnej. W strategii stosowanej przez szympansy być może można dostrzec zapowiedź wojen na małą skalę, które prawdopodobnie miały miejsce w prehistorycznych populacjach łowców-zbieraczy" - wyjaśnia główny autor publikacji, Sylvain Lemoine z University of Cambridge (Wielka Brytania).