Witucki: światłowód w każdym domu zbyt drogi i niepotrzebny

Witucki: światłowód w każdym domu zbyt drogi i niepotrzebny

Witucki: światłowód w każdym domu zbyt drogi i niepotrzebny
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
30.03.2012 11:30

Jako "zbyt drogi i niepotrzebny" określił Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej, pomysł, aby każdy polski dom posiadał światłowodowy dostęp do Internetu. Co w zamian za to proponuje?

Chociaż Telekomunikacja Polska systematycznie rozbudowuje sieć światłowodową, to na jej doprowadzenie do każdego polskiego domu nie ma szans - rozwiewa nadzieje Witucki. Wszystko przez względy ekonomiczne.

Jak twierdzi, nawet doprowadzenie światłowodu na ulicę czy do piwnicy nie zagwarantuje szybkiego internetu. Wszystko zależeć będzie od istniejącej infrastruktury - tam, gdzie będzie miedziana, będzie wykorzystywana. W przeciwnym wypadku istnieje możliwość poprowadzenia światłowodowej.

Według niego, na terenach rzadziej zamieszkanych, np. pod lasem czy w Bieszczadach, w zupełności wystarczyć mają technologie bezprzewodowe.

Odniósł się on również do podpisanego z UKE w 2009 roku porozumienia dotyczącego inwestycji w nowoczesną infrastrukturę. Do końca grudnia 2011 Telekomunikacja Polska wykonała ponad 70% założeń, czyli 858 tys. linii.

Rozbudowa sieci jest jednym z założeń Agendy Cyfrowej która zakłada, że w 2013 roku każdy mieszkaniec Unii Europejskiej powinien mieć dostęp do Internetu. W 2020 roku jego minimalna przepustowość powinna wynosić 30 Mb/s.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)