Wirusy przedłużą czas działania Twojej komórki

Wirusy przedłużą czas działania Twojej komórki

Wirusy przedłużą czas działania Twojej komórki
07.04.2009 14:27, aktualizacja: 08.04.2009 09:15

Grupa amerykańskich i koreańskich naukowców udoskonaliła przy użyciu wirusów właściwości materiałów przeznaczonych na elektrody dla akumulatorów litowo-jonowych. Zespół pod kierunkiem Angeli Belcher zaprezentował wyniki swoich badań na łamach fachowego pisma "Science". Pierwsze prototypy baterii charakteryzują się wydajnością typową dla sprzedawanych obecnie akumulatorów litowo-jonowych.

Belcher i jej koledzy już od kilku lat zajmują się zmodyfikowanymi genetycznie wirusami M13. Ten nieszkodliwy dla człowieka mikroorganizm składa się z białek tworzących długi, cienki cylinder. Uczeni uzupełnili sekwencje nukleotydów jego DNA, przy udziale których proteiny są pobudzane do tworzenia dodatkowych aminokwasów, w efekcie czego z powłoką wirusa łączą się substancje o specyficznych właściwościach. W ten sposób po raz pierwszy udało się skłonić wirusy do osiadania na nanorurkach węglowych, które następnie pokrywa się warstwą fosforanu litowo-żelazowego.

Już przed trzema laty tej samej grupie uczonych udało się zbudować anodę przy udziale wirusów zmodyfikowanych genetycznie. Obie elektrody zostały teraz połączone, tworząc akumulator o wielkości monety, który już podczas pierwszych prób dysponował "wydajnością porównywalną z tą uzyskiwaną w przypadku materiału krystalicznego". Należy tu zaznaczyć, że wytwarzanie tego typu akumulatorów na bazie wirusów nie wymaga stosowania trujących substancji chemicznych ani kosztownych metod strukturyzacyjnych.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)