Wirus w sterowni japońskiej elektrowni jądrowej

Wirus w sterowni japońskiej elektrowni jądrowej
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commmons via chip.pl

14.01.2014 11:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeden z ośmiu komputerów sterujących elektrownią jądrową w mieście Tsuruga (prefektura Fukui) okazał się zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. Dzięki temu do sieci trafiło sporo ważnych informacji.

Jak wykazało przeprowadzone śledztwo, w ciągu pięciu dni nastąpiło ponad 3. nielegalnych pobrań danych z zainfekowanego komputera. W sumie oznacza to ujawnienie ponad 42 000 dokumentów, w tym maili i dokumentów szkoleniowych.

Na szczęście –. i to jest ta dobra wiadomość – nie musimy obawiać się, że ktoś mógł przejąć kontrolę nad sterowaniem elektrownią. Wszystko dzięki temu, że reaktor w tej elektrowni został... wygaszony, i to już dość dawno, bo w 1995 roku. Doszło wtedy do dość poważnego wycieku sodu. Lokalna społeczność protestowała przeciwko ponownemu uruchomieniu reaktora tak skutecznie, że nigdy do niej ostatecznie nie doszło.

To nie jedyny przypadek zainfekowania złośliwym oprogramowaniem komputerów w japońskiej energetyce jądrowej. Wyszło bowiem na jaw, że aż trzy komputery w głównej siedzibie Japońskiej Agencji Energii Atomowej również zostały zarażone, prawdopodobnie na skutek otworzenia załączników w specjalnie przygotowanych mailach. Być może zatem o japońskich elektrowniach jądrowych usłyszymy jeszcze w tym roku nie raz.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Opłata audiowizualna: zapłaci każdy Polak"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)