Wirus komputerowy zażądał okupu. Marcel odebrał sobie życie
14.03.2014 15:00, aktual.: 17.03.2014 10:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Psychologiczna presja, jaką wywołują swoimi działaniami cyberprzestępcy na zwykłych użytkownikach internetu w tym przypadku miała tragiczny skutek. W tej historii nie chodzi o utratę pieniędzy czy danych, a o doprowadzenie człowieka do ostateczności, jaką jest samobójstwo.
Ransomware jest stosunkowo nowym wynalazkiem w świecie wirusów komputerów. Sprytnie napisane złośliwe oprogramowanie całkowicie blokuje komputer ofiary i wyświetla planszę, na której informuje o popełnieniu przez ofiarę działań niezgodnych z prawem (najczęściej chodzi o ściąganie pirackich plików, powielanie nielegalnych treści lub oglądanie zabronionych stron internetowych). Tekst komunikatu sugeruje, że aby pozbyć się problemu, musimy zapłacić pewną kwotę na podane konto - przestępcy żądają więc okupu (ang. ransom, stąd nazwa zagrożenia). - _ Wirusy tego typu często używają oryginalnych logotypów oraz rzeczywistych nazw. Celem takiego działania jest chęć uwiarygodnienia się w naszych oczach _ - mówi Sean Sullivan z Laboratorium F-Secure.
Podobne wezwanie do zapłaty na ekranie swojego komputera zobaczył mieszkaniec Rumunii, 36-letni Marcel. Różniło się ono jednak jednym ważnym szczegółem - tym razem cyberprzestępcy nie żądali kilkuset dolarów, euro lub złotych (tyle zazwyczaj próbują wyłudzić), a 7. 000 rumuńskich lei (równowartość ponad 65 tys. zł). Z komunikatu wynikało, że w razie braku zdolności finansowych do zapłacenia kary, czeka go 11-letnia odsiadka. Ten prosty człowiek z niewielkiej wioski nie szukał niestety pomocy u innych, a sam zupełnie nie poradził sobie z problemem. Obraz zrujnowanego życia i głodującej rodziny popchnął go w końcu do samobójstwa. W liście pożegnalnym napisał, że przeprasza za swoje postępowanie i że nie chce, aby syn cierpiał z jego powodu, dlatego zabiera go ze sobą. Mowa o 4-letnim chłopcu, którego powiesił na tej samej linie. Przy życiu pozostawił jeszcze żonę oraz dwie córki.
Ta tragiczna historia pokazuje, że cyberprzestępcy zupełnie nie myślą o konsekwencjach swojego postępowania. Liczy się dla nich tylko zysk. Nie mamy złudzeń, że po przeczytaniu podobnej informacji zaprzestaliby prowadzenia podobnych procederów. Jednak sami powinniśmy wyciągnąć wniosek, że nie warto wierzyć wszystkiemu, co przeczyta się lub zobaczy w internecie, a jeszcze ważniejsze, żebyśmy edukowali w tym względzie naszych najbliższych - szczególnie tych nieobytych z siecią.
Jak pozbyć się ransomware?
Pozbycie się wirusa nie należy do najłatwiejszych, jednak jest możliwe. Darmowe narzędzie, które radzi sobie z tego typu zagrożeniami, to popularny Combofix. Program przeprowadza skanowanie komputera w poszukiwaniu znanych, szkodliwych plików oraz infekcji komputerowych. W przypadku znalezienia takowych, następuje próba ich usunięcia. ComboFix nie wymaga instalacji, a praca z nim odbywa się w trybie wiersza poleceń. Narzędzie to ma duże możliwości w usuwaniu różnego rodzaju zagrożeń. Warto zaznaczyć, iż ComboFix przed przystąpieniem do naprawiania systemu wykonuje kopię bezpieczeństwa, która zostanie przywrócona w przypadku wystąpienia problemów.
W przypadku zarażenia ransomware należy wykonać kilka kroków. Najpierw pobierz program ComboFix, klikając w link poniżej.
Uruchom system Windows w trybie awaryjnym, naciskając przycisk F8 na klawiaturze przed rozpoczęciem normalnego uruchamiania systemu Windows. Na ekranie powinno pojawić się menu, z którego należy wybrać "Tryb awaryjny". Gdy system uruchomi się, postępuj zgodnie z instrukcją użycia programu ComboFix.
Pamiętaj, że program może być uruchamiany wyłącznie na systemach Windows XP (tylko 32-bit), Vista (32-bit/64-bit) oraz 7 (32-bit/64-bit). Po ponownym uruchomieniu komputera, komunikat o zablokowaniu komputera powinien przestać się wyświetlać.
Źródło: dobreprogramy.pl / JG, WP.PL
jg/gb/jg