Wirujący lodowy dysk na rzece. Wiemy, jak powstał

Wirujący lodowy dysk na rzece. Wiemy, jak powstał

Wirujący lodowy dysk na rzece. Wiemy, jak powstał
Źródło zdjęć: © youtube.com
Arkadiusz Stando
03.01.2018 10:37

Tajemniczy lodowy dysk pojawił się na Chińskiej rzece Liao, w północno-wschodniej części prowincji Liaodong. W jakiś sposób został oddzielony od reszty lodowej powierzchni.

Dysk ma idealnie okrągły kształt, i kręci się w kółko. Prawdopodobnie topiący się pod nim lód wprowadza go w ruch.

Na odcinku rzeki, gdzie mieści się dysk, zbierają się tłumy. Nie mogą się nadziwić tym tajemniczym zjawiskiem. Zalewają chińskie media społecznościowe falą zdjęć i nagrań. Odważniejsi stają nawet na tej lodowej powierzchni.

Powstało kilka teorii dotyczących pochodzenia tego zjawiska. Według jednej z nich, bryła lodu została wyryta w idealny okrąg, przez wiry wodne. Eksperci jednak nie do końca zgadzają się z tą teorią.

Zjawisko występuje na Aktyce, w krajach Skandynawii i Kanadzie. W innych miejscach na świecie występuje niezwykle rzadko. Eksperci twierdzą, że za jego powstanie odpowiedzialny jest wzrost temperatury w wodzie.

Zwiększa się jej gęstość, ale nie opada od razu na dno. Zaczyna się kręcić, tworząc wir wodny pod lodowym dyskiem. Obracając się, płyta nabiera idealnego okrągłego kształtu. Takie dyski zwykle są małe, ale czasami potrafią mieć nawet 17 metrów szerokości.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)