Trwa ładowanie...
d4m04a7

Wirująca asteroida zaskoczyła naukowców: "to niezwykle rzadkie"

Tajemnicza, wirująca asteroida zaskoczyła naukowców, którzy niezwykle rzadko spotykają się z ciałami niebieskimi, które "dążą do samozniszczenia". Odkrycie pozwoli lepiej zrozumieć asteroidy potencjalnie niebezpieczne dla Ziemi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowo odkryta asteroida Gault
Nowo odkryta asteroida Gault (Wikimedia Commons)
d4m04a7

Olivier Hainaut z Europejskiego Obserwatorium Południowego w Garching w Niemczech dokonał odkrycia bardzo rzadkiego zjawiska, jakim jest asteroida zwana "Gault". Ten nowy, niezwykły typ asteroidy wiruje tak szybko, że rozpada się, odrzucając materiał z powierzchni w przestrzeń kosmiczną.

Zdaniem badacza, tego typu ciała niebieskie są bardzo rzadkie, ponieważ "dążenie do samozagłady jest czymś niecodziennym w kosmosie". Gault to niestabilna asteroida, która zachowuje się w sposób bardzo trudny do przewidzenia i obserwacji.

d4m04a7

Obrazy z teleskopu kosmicznego Hubble'a pokazują dwa wąskie, podobne do komety ogony szczątków, które unoszą się asteroidy Gault. Są one dowodem na to, że asteroida zaczyna się rozpadać w wyniku zjawiska znanego jako YORP.

Zobacz też: Opublikowali obszerny raport. Ostateczna wersja czym jest ten obiekt

Efekt YORP (skrót od nazwisk Yarkovsky-O'Keefe-Radzievskii-Paddack) to zjawisko zmiany prędkości rotacji małych nieregularnych planetoid pod wpływem promieniowania słonecznego. W wyniku nierównomiernego rozkładu ciepła ogrzewającego asteroidę, dochodzi do zmiany w ciśnieniu, w wyniku czego ciało niebieskie zaczyna poruszać się coraz szybciej wokół własnej osi.

d4m04a7

To zjawisko ma znaczenie tylko w przypadku małych obiektów kosmicznych o nieregularnym kształcie. Kiedy wynikowa siła odśrodkowa zaczyna pokonywać grawitację, powierzchnia takiej asteroidy staje się niestabilna, a osuwiska mogą wysyłać kurz i gruz dryfujący w przestrzeń kosmiczną.

Odkrycie jest o tyle istotne, że przypomina jak mało agencje kosmiczne takie jak NASA wiedzą o asteroidach, które mogą stanowić zagrożenie dla Ziemi. Warto przypomnieć, że NASA i ESA obserwują prawie 19 tys. ciał niebieskich, które mogą uderzyć w Ziemię, a wciąż wiele z nich pozostaje niewykryta aż do momentu, jak znajdą się niebezpiecznie blisko naszej planety.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d4m04a7

d4m04a7
d4m04a7