Wireshark - jest wersja 1.0 najpopularniejszego sieciowego szperacza

Wireshark - jest wersja 1.0 najpopularniejszego sieciowego szperacza

Wireshark - jest wersja 1.0 najpopularniejszego sieciowego szperacza
Źródło zdjęć: © IDG
31.03.2008 19:30, aktualizacja: 01.04.2008 09:36

Każdy użytkownik choć trochę zainteresowany danymi przepływającymi w sieciach komputerowych, z pewnością kojarzy przynajmniej dwa narzędzia: Nmapa i Wiresharka ( Ethereala ). Ten drugi, po niemal 10 latach rozwoju, właśnie został udostępniony w postaci oficjalnej wersji 1.0.

Przez wiele lat Wireshark nosił nazwę Ethereal i był graficznym, wykorzystującym biblioteki GTK, odpowiednikiem TCPDumpa. Z czasem jednak stał się niezwykle poważnym, szanowanym nawet w korporacyjnych kręgach narzędziem. Ostatecznie, ze względu na nieporozumienia z właścicielem marki "Ethereal", zmieniono mu nazwę na obowiązującą do dziś: Wireshark.

Obraz
© (fot. IDG)

Choć wersja jest przełomowa ( zmiana z 0.99x na 1.0 ), modyfikacje raczej nie były kolosalne. Załatano kilka dziur, które umożliwiały atak DDoS oraz wpływały na sposób zarządzania pamięcią.

O tym, jak przydatny bywa Wireshark, łatwo się przekonać czytając pierwszy lepszy artykuł dotyczący szperania w sieciach komputerowych. Dzięki aplikacji udało nam się dowieść zarówno tego, że poprzednie wersje AQQ w pewnych okolicznościach przesyłały do serwera - http://www.pcworld.pl/artykuly/56525.html login i hasło jawnym tekstem, jak i tego, że Gadu-Gadu nie troszczy się - http://www.pcworld.pl/artykuly/57125.html o szyfrowanie rozmów.

Dodatkowe informacje: witryna programu - http://www.wireshark.org/ ( w języku angielskim )

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)