Wiosenny wysyp robaków

Trojany atakują nieco rzadziej – wynika z najnowszego raportu
Panda Security. Choć w lutym spowodowały prawie jedną czwartą wykrytych
infekcji, to można jednak mówić o zatrzymaniu stałej tendencji
wzrostowej, z jaką mieliśmy do czynienia w 2007 roku. Coraz więcej
infekcji powodują natomiast robaki

Wiosenny wysyp robaków
Źródło zdjęć: © ficker

W lutym trojany wywołały 23,7% infekcji zarejestrowanych przez ActiveScan, skaner online opracowany przez Panda Security. Ten wynik daje trojanom pierwsze miejsce na liście zagrażających nam złośliwych kodów, lecz liczba wykrywanych infekcji nie wzrasta tak szybko jak w roku ubiegłym. Utrzymała się natomiast tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o liczbę infekcji spowodowanych przez robaki (17% w lutym). Co więcej, na liście 10 najczęściej wykrywanych złośliwych kodów znalazło się aż 9 robaków, a „tylko” jeden trojan.

_ "Coraz większa popularność tych szkodników może być wynikiem pojawienia się robaków, które umożliwiają wykradanie poufnych danych oraz większych możliwości, jakimi dysponują tego rodzaju zagrożenia _" - wyjaśnia Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa Panda Security. Do niedawna robaki tworzono głównie po to, aby infekować kolejne komputery. W ostatnich miesiącach wzrosła jednak liczba odmian, które potrafią wykradać dane, co kiedyś było domeną trojanów i programów szpiegujących. Obserwowany proces hybrydyzacji coraz bardziej utrudnia klasyfikację próbek złośliwego oprogramowania.

Uwagę zwraca ponadto nadal bardzo duża liczba zagrożeń zaliczanych do grupy "Inne" – w lutym zaklasyfikowano tu co czwartą szkodliwą aplikację. Nadal więc mamy do czynienia z ogromną różnorodnością złośliwych programów.

Oprogramowanie adware utrzymało się na poziomie podobnym do poprzednich miesięcy. W lutym co piąta zarejestrowana infekcja wywołana była przez ten typ złośliwego kodu.

|

Obraz

|
| --- |

Najczęściej wykrywane złośliwe kody
Na czele listy najbardziej aktywnych złośliwych kodów w lutym znalazł się trojan Downloader.MDW, którego zadaniem jest umieszczanie innych odmian złośliwego oprogramowania na zainfekowanym komputerze. Drugie miejsce zajął robak Bagle.RC, a na trzeciej pozycji uplasował się Lineage.GXD, atakujący uczestników gry online Lineage. Co ciekawe w zestawieniu znalazły się aż cztery odmiany tego robaka, co może dowodzić, że potwierdzają się prognozy, że użytkownicy gier online staną się celem ataków.

Lp. typ nazwa
1. trojan Downloader.MDW
2. robak Bagle.RC
3. robak Lineage.GXD
4. robak Bagle.RP
5. robak Lineage.HJT
6. robak Perlovga.A
7. robak Bagle.HX
8. robak Lineage.HIC
9. robak Puce.E
10 robak Lineage.HJB

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)