Windows zakończył 2009 z 92% udziałem w rynku
Windows zanotował w grudniu kolejny od 8 miesięcy spadek popularności. Mimo to, system operacyjny Microsoftu pozostaje królem w swojej kategorii i zajmuje aż 92% rynku. Na uwagę zasługują mobilne systemy operacyjne, które w ostatnich tygodniach notują dynamiczny wzrost popularności.
Z analizy opublikowanej przez Net Applications wynika, że Windows zakończył rok 200. notując 92,2% popularności wśród systemów operacyjnych. Konkurenci Windows - systemy Mac OS X oraz Linux - nie zanotowały w grudniu większych zmian w tej kategorii. Na osłabieniu Windows znacznie zyskały natomiast... Mobilne Google Android i Apple iPhone OS.
Dane Net Applications wskazują, że Windows od 9 miesięcy systematycznie traci użytkowników. Choć spadek jest nieznaczny i oscyluje wokół kilku dziesiętnych punktów procentowych, to jednak w perspektywie niemal roku może wydawać się niepokojący. Może, ponieważ zachowując aktualny trend, Windows i tak pozostanie niekwestionowanym liderem rynku przez ponad 20 lat.
Powodem spadku popularności Windows jest odejście użytkowników od Windows XP oraz Vista. W grudniu Windows XP stracił około 1,3% użytkowników, Windows Vista natomiast około 0,7%. Windows 7 pomimo bardzo dobrego wyniku nie zdołał odrobić tych strat. Choć OS w grudniu zyskał rekordową liczbę 1,7% nowych użytkowników i zakończył miesiąc na poziomie 5,71% popularności (średnio co 18 komputer monitorowany przez Net Applications pracuje w środowisku "siódemki"), to do wyrównania spadku po starszych systemach zabrakło jeszcze 0,3%. Warto zauważyć, że póki co Windows 7 wybierają głównie użytkownicy XP. System ten stracił w ostatnich dwóch miesiącach dwa razy więcej użytkowników niż nowsza Vista.
Zwycięzcą grudniowego notowania Net Applications są natomiast mobilne systemy operacyjne. Okazuje się, że środowiska te znajdują się już w 1,3. urządzeń aktywnie używanych do przeglądania Sieci. Choć całościowo udział ten wydaje się być niewielki, to jednocześnie charakteryzuje go najbardziej dynamiczny wzrost. Przykładowo, Google Android zanotował na przełomie listopada i grudnia 56% wzrost popularności, a RIM i iPhone kolejno po 22% i 20%.
Najpopularniejszym OS na świecie według Net Applications jest Windows XP z wynikiem 67,77%. Na drugiej i trzeciej pozycji znajdują się Windows Vista (17.87%) oraz Windows 7 (5,71%). Druga w rankingu rodzina systemowa to MAC OS X, który notuje wynik 5,11%. Trzeci na podium Linux - 1,02%.
Top OS w Polsce
Według serwisu ranking.pl, zajmującego się badaniem rodzimego rynku systemów operacyjnych i przeglądarek internetowych, Windows XP i Windows Vista straciły w grudniu kolejno 1,23. oraz 0,21% użytkowników. Windows 7 tymczasem zyskał 1,33% użytkowników - ponownie za mało by wyrównać straty (0,11%).
Najpopularniejszym OS w Polsce pozostaje Windows XP z wynikiem 74,94. na dzień 27 grudnia 2009. Kolejne miejsca na podium zajmują Windows Vista (19,06%) oraz Windows 7 (4,44%). Linux i Mac OS X notują kolejno 0,41% oraz 0,37% popularności.
Metodologia badań Net Applications bada popularność systemów operacyjnych i przeglądarek Sieci korzystając z baz danych ponad 4. tysięcy partnerskich stron internetowych. Przekłada się do na bazę około 160 mln unikalnych użytkowników (uu) miesięcznie. Analizy uwzględniają również takie elementy jak m.in. grupa osób korzystających z Sieci w danym państwie.
Warto zwrócić uwagę, że powyższa metodologia nie odzwierciedla aktualnej pozycji rynkowej systemów operacyjnych a raczej ich ogólną popularność. Wystarczy zaznaczyć, że systemy uniksowe dominują w klasie serwerowej i odgrywają znaczną rolę w instytucjach akademickich. Również ograniczenie monitorowanych stron do "jedynie" 40 tys. budzi kontrowersje.