Windows XP trzyma się zaskakująco dobrze
Eksperci z Kaspersky Lab przeprowadzili analizę luk bezpieczeństwa w wykorzystywanych przez cyberprzestępców systemach Windows. Badanie ujawniło, że 16,37% użytkowników, którzy zgodzili się na udostępnianie w chmurze Kaspersky Security Network informacji o zagrożeniach wykrywanych na ich komputerach, w czerwcu 2014 r. wciąż korzystało z przestarzałego systemu Windows XP.
Eksperci z Kaspersky Lab przeprowadzili analizę luk bezpieczeństwa w wykorzystywanych przez cyberprzestępców systemach Windows. Badanie ujawniło, że 16,37 proc. użytkowników, którzy zgodzili się na udostępnianie w chmurze Kaspersky Security Network informacji o zagrożeniach wykrywanych na ich komputerach, w czerwcu 2014 r. wciąż korzystało z przestarzałego systemu Windows XP.
Użytkownicy, których komputery działają pod kontrolą przestarzałego systemu operacyjnego i mają nieuaktualniane aplikacje, ryzykują, że zostaną zaatakowani przez szkodliwe oprogramowanie wykorzystujące luki w zabezpieczeniach.
W badaniu szacowano odsetek użytkowników systemu Windows XP wśród wszystkich użytkowników produktów firmy Kaspersky Lab przeznaczonych dla systemu Windows w każdym kraju. Na pierwszym miejscu znalazł się Wietnam, w którym 38,79 proc. użytkowników nadal preferuje pracę na sprzęcie pod kontrolą Windowsa XP. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Chiny (27,35 proc.), Indie (26,88 proc.) oraz Algieria, w której 24,25 proc. użytkowników pozostaje lojalna wobec tego systemu operacyjnego. Mniej więcej jeden na pięć komputerów chronionych przez produkt firmy Kaspersky Lab nadal działa pod kontrolą systemu Windows XP we Włoszech (20,31 proc.) oraz Hiszpanii (19,26 proc.). Nieco mniej użytkowników, bo 4,52 proc., nadal wykorzystuje system Windows XP w Stanach Zjednoczonych.
Chociaż oficjalne wsparcie Windowsa XP zostało zakończone przez Microsoft dopiero w kwietniu 2014 r., sprzedaż tego systemu zakończyła się już w 2010 roku. Nie wpłynęło to jednak znacząco na jego popularność: z danych Kaspersky Lab pochodzących z czerwca 2011 r. wynika, że rok po zakończeniu sprzedaży 48,86 proc. użytkowników nadal z niego korzystało. Po kolejnym roku, w czerwcu 2012 r., odsetek ten wynosił 35,64 proc., a w czerwcu 2013 r. - 25,42 proc. Innymi słowy, popularność systemu Windows XP zmniejszała się o około 10 punktów procentowych każdego roku. Co ciekawe, na spadek nie miały znacznego wpływu wydarzenia zewnętrzne, które mogły go potencjalnie przyspieszyć, takie jak opublikowanie wersji Windows 8.1 w październiku 2013 r. czy zaprzestanie świadczenia rozszerzonego wsparcia dla systemu Windows XP. W listopadzie 2013 r. odsetek użytkowników systemu XP wynosił 21,42 proc., a w czerwcu 2014 r. zmniejszył się do 16,37 proc.
Z kolei Windows 8.1, jak dotąd najnowszy system operacyjny z rodziny Windows, posiadał w czerwcu 2014 r. udział rynkowy na poziomie 7,22 proc. Wynik ten jest o 1 proc. wyższy w stosunku do poprzedniej wersji w porównywalnym okresie: od końca października 2012 r. do czerwca 2013 r. Windows 8 był instalowany na komputerach 6,22 proc. użytkowników produktów Kaspersky Lab. Zwiększony odsetek użytkowników systemu Windows 8.1 może być częściowo związany z tym, że Windows 8 był pierwszym systemem operacyjnym Microsoftu, który obsługuje aktualizacje do nowych wersji za pośrednictwem oficjalnego sklepu z aplikacjami dla systemu Windows. Ponadto, użytkownicy systemu Windows 8 mieli możliwość bezpłatnej aktualizacji swojego systemu do wersji Windows 8.1, co również odgrywało pewną rolę w tempie przechodzenia na nową wersję.
Jeśli przyjrzeć się poszczególnym państwom pod kątem liczby użytkowników, którzy uaktualnili swój system do najnowszej wersji, okaże się, że wśród liderów znajdują się Stany Zjednoczone (16,27 proc.), Kanada (13,52 proc.), Niemcy (11,17 proc.), Wielka Brytania (10,79 proc.) oraz Francja (10,31 proc.). Daleko za nimi uplasowały się Włochy (8,1 proc.), Rosja (5,14 proc.) oraz Indie (2,91 proc.).
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Zobacz jak "elektroniczny makijaż" kompletnie przekształca twarz modelki