Windows na miarę - programy które musisz mieć!

Windows na miarę - programy które musisz mieć!

Windows na miarę - programy które musisz mieć!
Źródło zdjęć: © PC World
19.07.2010 11:00, aktualizacja: 19.07.2010 12:20

Świeżo zainstalowany system Windows nie pozwoli ci zrealizować każdego zadania, jakie sobie tylko wyobrazisz. Zanim rozpoczniesz pracę warto zwiększyć funkcjonalność systemu i wyposażyć go w dodatkowe aplikacje. Przygotowaliśmy dla ciebie zestaw programów, które koniecznie musisz mieć.

Wszechstronność systemu to jedna z ważniejszych cech. Nie jest jednak możliwe usatysfakcjonowanie każdego użytkownika. Przyjrzeliśmy się narzędziom oferowanym przez Windows i dobraliśmy zestaw programów niedostępnych w produkcie Microsoftu, bądź takich, które należy zastąpić.

Proponowana lista jest oczywiście jedynie naszym subiektywnym wyborem. Zdajemy sobie sprawę, że nie zaspokoi potrzeb wszystkich. Każdy ma przecież inne wymagania i używa komputera do innych zadań.

Multimedia

Windows ma spore braki w programach multimedialnych. Stosunkowo najlepiej spisuje się odtwarzacz Windows Media Player, ale i tak warto go zastąpić. Jeden z popularniejszych wśród polskich użytkowników ALLPlayer obsługuje filmy i muzykę, ma wbudowany własny zestaw kodeków i nie jest nakładką na Media Playera, co pozwala mu odtworzyć praktycznie każdy film. Wyświetla napisy, umożliwia ich odczytywanie, ma mnóstwo funkcji korekcyjnych i regulacyjnych. Równie dobrze działa niewielki BEST Player. Jeżeli korzystasz z innych programów możesz potrzebować dodatkowych kodeków. Na przykład K-Lite Codec Pack czy dekoder FFDShow.

Obraz
© Brakujące w systemie kodeki uzupełnisz instalując pakiet FFDShow (fot. PC World)

Windows nie ma również żadnego narzędzia do obróbki audio, a edytor wideo oferowany do pobrania, jako składnik pakietu Live Essentials nie spełnia wymagań wielu użytkowników. Muzycy nie zawiodą się na pewno na Audacity. Doskonale radzi sobie z nagrywaniem, edycją czy miksowaniem ścieżek dźwiękowych. Oferuje zestaw różnych efektów i pozwala na zapis w wielu formatach. Edytory wideo natomiast, to w głównej mierze programy komercyjne. Często można jednak skorzystać z ich wersji testowych, które nie są ograniczone funkcjonalnie. Popularność wśród użytkowników zdobyły na przykład Ulead Video Studio, Pinnacle VideoSpin czy Sony Vegas. Niedoceniana, a oferująca spore możliwości jest poprzednia wersja edytora systemowego - Windows Movie Maker 2. Do edycji grafiki wystarczy Paint.NET. Narzędzia

Programy narzędziowe to najmocniejsza strona systemu. Mimo to, za pomocą zewnętrznych aplikacji można wycisnąć z Windows znacznie więcej. Process Explorer czy AutoRuns dadzą ci szczegółowy obraz działających procesów, uruchamianych z systemem aplikacji, pokażą, jakie obciążenie procesora generują i ile zajmują pamięci. Są dokładniejsze i wygodniejsze niż funkcje systemu. Umożliwią zablokowanie procesu, wyłączenie programu, poinformują używanych bibliotekach i parametrach. Analizę rejestru systemowego i jego czyszczenie przeprowadzisz za pomocą doskonałego, ale nierozwijanego już RegCleanera bądź aplikacji tego samego autora - jv16 PowerTools. Usuniesz z niego nieużywane wpisy, zrobisz kopię zapasową. Systemowy edytor rejestru zastąpisz Registry Workshopem. Oferuje wielopoziomowe cofanie przeprowadzonych operacji, umożliwia porównywanie kluczy, ma system zakładek i narzędzia do defragmentacji.

Obraz
© Jeżeli często edytujesz rejestr systemowy zainstaluj specjalizujące się w tym oprogramowanie (fot. PC World)

Do przechwytywania ruchu i monitorowania sieci użyj Network Monitora. Oferuje wiele różnych filtrów, pracuje jednocześnie z kilkoma interfejsami i sieciami bezprzewodowymi, potrafi analizować ruch w tunelach VPN. Jako analizator pakietów przyda się również WireShark.

Windows 7 od wersji Professional pozwala skorzystać z tak zwanego trybu XP. To środowisko do uruchamiania maszyny wirtualnej z różnymi systemami operacyjnymi. Jeżeli nie masz dostępu do odpowiedniej wersji Windows, nie wystarczają ci możliwości narzędzia albo szukasz środowiska, które lepiej współpracuje z produktami innych producentów skorzystaj z VirtualBoksa. Działa na 3. i 64-bitowych Windows i Linuksach, pozwala uruchamiać Windows od wersji NT począwszy, DOSa, Linuksy i BSD.

Programy użytkowe

To największa grupa aplikacji, którą należałoby uzupełnić. Dobór programów zależy jednak bardzo od indywidualnych preferencji i potrzeb każdego użytkownika.

Obraz
© Wygodna obsługa i jedna z dłuższych lista rozpoznawanych formatów przysparzają IZArcowi coraz więcej zwolenników (fot. PC World)

Warto jednak zainstalować narzędzia niezbędne w wielu sytuacjach i przydatne każdemu. Należą do nich między innymi archiwizatory. Przesyłanie plików postaci spakowanej to standard, pakowanie zmniejsza objętość i pozwala zabezpieczyć dane przed nieupoważnionym dostępem.

Godne polecenia są bezpłatne 7-zip oraz IZArc. Pierwszy charakteryzuje się wysokim stopniem kompresji, drugi wygodnym interfejsem i dużą liczbą obsługiwanych formatów.

Obraz
© Dobry program p2. przydaje się nie tylko do pobierania danych chronionych prawem autorskim (fot. PC World)

W każdym komputerze znajdzie miejsce czytnik dokumentów zapisanych w formacie PDF. Najczęściej używanym do tego celu programem jest Adobe Reader. To jednak dość ociężałe i niewygodne narzędzie. Na głowę bije je na przykład Foxit Reader. Bardzo często przydaje się również klient sieci p2p. Warto skorzystać z eDonkey i programu eMule. Obsługa BitTorrent zapewniana jest na przykład przez przeglądarkę Opera. W Windows nie ma też komunikatora. Polecamy wygodnego, funkcjonalnego i obsługującego wszystkie najważniejsze sieci Spika.

Wśród aplikacji można wymieniać jeszcze przeglądarki internetowe, graficzne czy aplikacje do katalogowania i obróbki zdjęć, ale naszym zdaniem nie są to narzędzia pierwszej potrzeby albo ich systemowe odpowiedniki radzą sobie wystarczająco dobrze w podstawowych zastosowaniach. Płyty CD, dyski i dane

System operacyjny to jedynie narzędzie do wykonywania różnych zadań. Najważniejsze są zawsze dane. Trzeba je prawidłowo zapisywać, archiwizować, synchronizować. Potrzebny jest do tego odpowiedni zestaw narzędzi.

Obraz
© Cobian Backup ułatwi regularne tworzenie kopii ważnych plików (fot. PC World)

Podział dysku, wydzielanie dodatkowego miejsca, zmiana rozmiaru, łączenie, dzielenie, kasowanie i tworzenie nowych partycji to ryzykowne operacje. Odpowiedzialny za nie program musi być pewny i godny zaufania. Polecamy Paragon Hard Disk Manager bądź Paragon Partition Manager, który nie przerazi nawet początkujących użytkowników. Jeżeli natomiast chcesz zrobić kopię danych bądź obraz dysku i uznasz, że systemowe narzędzia przeznaczone do tego celu nie spełniają twoich oczekiwań skorzystaj z Paragon Backup&Recovery lub Cobian Backup.

Wypalanie płyt również trzeba powierzyć wyspecjalizowanemu programowi. Choć nadal pod względem funkcjonalności króluje Nero to podobne możliwości mają bezpłatne CDBurnerXP oraz BurnAware. Swoje miejsce w systemie ma zarezerwowany także program tworzący i obsługujący obrazy dysków.

Obraz
© BurnAware Free ma prosty interfejs, ale funkcjonalnością nie ustępuje rozbudowanym komercyjnym aplikacjom (fot. PC World)

Przeniesienie na twardy dysk zawartości płyty CD lub DVD zabezpiecza oryginał przed uszkodzeniem w trakcie użytkowania oraz zapewnia szybszy dostęp do danych. Potrzebny będzie jedynie DAEMON Tools, by uruchomić wirtualne napędy. A jeżeli przytrafi ci się katastrofa w postaci utraty ważnych plików nie załamuj się. Być może oda się je jeszcze odzyskać. Na przykład za pomocą Unstoppable Copiera.

Bezpieczeństwo

Instalacja programów z tej kategorii to konieczność. Zapewniają bezpieczeństwo zapisanym na dysku danym, chronią przed ich utratą, rozprzestrzenianiem się niebezpiecznych aplikacji. Przyzwoity program antyspyware (Windows Defender) jest już w systemie, dlatego nie trzeba instalować zewnętrznego. Lepiej mógłby sprawować się natomiast systemowy firewall. Warto go zastąpić. Swoją rolę spełni dobrze Outpost Firewall, ZoneAlarm czy Sunbelt Personal Firewall.

Obraz
© avast! jest programem darmowym do użytku domowego, wystarczy go jedynie zarejestrować (fot. PC World)

Nie wolno także zapomnieć o programie antywirusowym. To podstawowe narzędzie, które powinno znaleźć się w komputerze zaraz po zainstalowaniu systemu. Najlepiej sprawują się rozwiązania komercyjne jak Norton Antywirus czy NOD32, ale można korzystać także z darmowych do użytku domowego - avasta!, AVG bądź Aviry

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)