Windows na miarę - programy które musisz mieć!

Windows na miarę - programy które musisz mieć!
Źródło zdjęć: © PC World

19.07.2010 11:00, aktual.: 19.07.2010 12:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Świeżo zainstalowany system Windows nie pozwoli ci zrealizować każdego zadania, jakie sobie tylko wyobrazisz. Zanim rozpoczniesz pracę warto zwiększyć funkcjonalność systemu i wyposażyć go w dodatkowe aplikacje. Przygotowaliśmy dla ciebie zestaw programów, które koniecznie musisz mieć.

Wszechstronność systemu to jedna z ważniejszych cech. Nie jest jednak możliwe usatysfakcjonowanie każdego użytkownika. Przyjrzeliśmy się narzędziom oferowanym przez Windows i dobraliśmy zestaw programów niedostępnych w produkcie Microsoftu, bądź takich, które należy zastąpić.

Proponowana lista jest oczywiście jedynie naszym subiektywnym wyborem. Zdajemy sobie sprawę, że nie zaspokoi potrzeb wszystkich. Każdy ma przecież inne wymagania i używa komputera do innych zadań.

Multimedia

Windows ma spore braki w programach multimedialnych. Stosunkowo najlepiej spisuje się odtwarzacz Windows Media Player, ale i tak warto go zastąpić. Jeden z popularniejszych wśród polskich użytkowników ALLPlayer obsługuje filmy i muzykę, ma wbudowany własny zestaw kodeków i nie jest nakładką na Media Playera, co pozwala mu odtworzyć praktycznie każdy film. Wyświetla napisy, umożliwia ich odczytywanie, ma mnóstwo funkcji korekcyjnych i regulacyjnych. Równie dobrze działa niewielki BEST Player. Jeżeli korzystasz z innych programów możesz potrzebować dodatkowych kodeków. Na przykład K-Lite Codec Pack czy dekoder FFDShow.

Obraz
© Brakujące w systemie kodeki uzupełnisz instalując pakiet FFDShow (fot. PC World)

Windows nie ma również żadnego narzędzia do obróbki audio, a edytor wideo oferowany do pobrania, jako składnik pakietu Live Essentials nie spełnia wymagań wielu użytkowników. Muzycy nie zawiodą się na pewno na Audacity. Doskonale radzi sobie z nagrywaniem, edycją czy miksowaniem ścieżek dźwiękowych. Oferuje zestaw różnych efektów i pozwala na zapis w wielu formatach. Edytory wideo natomiast, to w głównej mierze programy komercyjne. Często można jednak skorzystać z ich wersji testowych, które nie są ograniczone funkcjonalnie. Popularność wśród użytkowników zdobyły na przykład Ulead Video Studio, Pinnacle VideoSpin czy Sony Vegas. Niedoceniana, a oferująca spore możliwości jest poprzednia wersja edytora systemowego - Windows Movie Maker 2. Do edycji grafiki wystarczy Paint.NET. Narzędzia

Programy narzędziowe to najmocniejsza strona systemu. Mimo to, za pomocą zewnętrznych aplikacji można wycisnąć z Windows znacznie więcej. Process Explorer czy AutoRuns dadzą ci szczegółowy obraz działających procesów, uruchamianych z systemem aplikacji, pokażą, jakie obciążenie procesora generują i ile zajmują pamięci. Są dokładniejsze i wygodniejsze niż funkcje systemu. Umożliwią zablokowanie procesu, wyłączenie programu, poinformują używanych bibliotekach i parametrach. Analizę rejestru systemowego i jego czyszczenie przeprowadzisz za pomocą doskonałego, ale nierozwijanego już RegCleanera bądź aplikacji tego samego autora - jv16 PowerTools. Usuniesz z niego nieużywane wpisy, zrobisz kopię zapasową. Systemowy edytor rejestru zastąpisz Registry Workshopem. Oferuje wielopoziomowe cofanie przeprowadzonych operacji, umożliwia porównywanie kluczy, ma system zakładek i narzędzia do defragmentacji.

Obraz
© Jeżeli często edytujesz rejestr systemowy zainstaluj specjalizujące się w tym oprogramowanie (fot. PC World)

Do przechwytywania ruchu i monitorowania sieci użyj Network Monitora. Oferuje wiele różnych filtrów, pracuje jednocześnie z kilkoma interfejsami i sieciami bezprzewodowymi, potrafi analizować ruch w tunelach VPN. Jako analizator pakietów przyda się również WireShark.

Windows 7 od wersji Professional pozwala skorzystać z tak zwanego trybu XP. To środowisko do uruchamiania maszyny wirtualnej z różnymi systemami operacyjnymi. Jeżeli nie masz dostępu do odpowiedniej wersji Windows, nie wystarczają ci możliwości narzędzia albo szukasz środowiska, które lepiej współpracuje z produktami innych producentów skorzystaj z VirtualBoksa. Działa na 3. i 64-bitowych Windows i Linuksach, pozwala uruchamiać Windows od wersji NT począwszy, DOSa, Linuksy i BSD.

Programy użytkowe

To największa grupa aplikacji, którą należałoby uzupełnić. Dobór programów zależy jednak bardzo od indywidualnych preferencji i potrzeb każdego użytkownika.

Obraz
© Wygodna obsługa i jedna z dłuższych lista rozpoznawanych formatów przysparzają IZArcowi coraz więcej zwolenników (fot. PC World)

Warto jednak zainstalować narzędzia niezbędne w wielu sytuacjach i przydatne każdemu. Należą do nich między innymi archiwizatory. Przesyłanie plików postaci spakowanej to standard, pakowanie zmniejsza objętość i pozwala zabezpieczyć dane przed nieupoważnionym dostępem.

Godne polecenia są bezpłatne 7-zip oraz IZArc. Pierwszy charakteryzuje się wysokim stopniem kompresji, drugi wygodnym interfejsem i dużą liczbą obsługiwanych formatów.

Obraz
© Dobry program p2. przydaje się nie tylko do pobierania danych chronionych prawem autorskim (fot. PC World)

W każdym komputerze znajdzie miejsce czytnik dokumentów zapisanych w formacie PDF. Najczęściej używanym do tego celu programem jest Adobe Reader. To jednak dość ociężałe i niewygodne narzędzie. Na głowę bije je na przykład Foxit Reader. Bardzo często przydaje się również klient sieci p2p. Warto skorzystać z eDonkey i programu eMule. Obsługa BitTorrent zapewniana jest na przykład przez przeglądarkę Opera. W Windows nie ma też komunikatora. Polecamy wygodnego, funkcjonalnego i obsługującego wszystkie najważniejsze sieci Spika.

Wśród aplikacji można wymieniać jeszcze przeglądarki internetowe, graficzne czy aplikacje do katalogowania i obróbki zdjęć, ale naszym zdaniem nie są to narzędzia pierwszej potrzeby albo ich systemowe odpowiedniki radzą sobie wystarczająco dobrze w podstawowych zastosowaniach. Płyty CD, dyski i dane

System operacyjny to jedynie narzędzie do wykonywania różnych zadań. Najważniejsze są zawsze dane. Trzeba je prawidłowo zapisywać, archiwizować, synchronizować. Potrzebny jest do tego odpowiedni zestaw narzędzi.

Obraz
© Cobian Backup ułatwi regularne tworzenie kopii ważnych plików (fot. PC World)

Podział dysku, wydzielanie dodatkowego miejsca, zmiana rozmiaru, łączenie, dzielenie, kasowanie i tworzenie nowych partycji to ryzykowne operacje. Odpowiedzialny za nie program musi być pewny i godny zaufania. Polecamy Paragon Hard Disk Manager bądź Paragon Partition Manager, który nie przerazi nawet początkujących użytkowników. Jeżeli natomiast chcesz zrobić kopię danych bądź obraz dysku i uznasz, że systemowe narzędzia przeznaczone do tego celu nie spełniają twoich oczekiwań skorzystaj z Paragon Backup&Recovery lub Cobian Backup.

Wypalanie płyt również trzeba powierzyć wyspecjalizowanemu programowi. Choć nadal pod względem funkcjonalności króluje Nero to podobne możliwości mają bezpłatne CDBurnerXP oraz BurnAware. Swoje miejsce w systemie ma zarezerwowany także program tworzący i obsługujący obrazy dysków.

Obraz
© BurnAware Free ma prosty interfejs, ale funkcjonalnością nie ustępuje rozbudowanym komercyjnym aplikacjom (fot. PC World)

Przeniesienie na twardy dysk zawartości płyty CD lub DVD zabezpiecza oryginał przed uszkodzeniem w trakcie użytkowania oraz zapewnia szybszy dostęp do danych. Potrzebny będzie jedynie DAEMON Tools, by uruchomić wirtualne napędy. A jeżeli przytrafi ci się katastrofa w postaci utraty ważnych plików nie załamuj się. Być może oda się je jeszcze odzyskać. Na przykład za pomocą Unstoppable Copiera.

Bezpieczeństwo

Instalacja programów z tej kategorii to konieczność. Zapewniają bezpieczeństwo zapisanym na dysku danym, chronią przed ich utratą, rozprzestrzenianiem się niebezpiecznych aplikacji. Przyzwoity program antyspyware (Windows Defender) jest już w systemie, dlatego nie trzeba instalować zewnętrznego. Lepiej mógłby sprawować się natomiast systemowy firewall. Warto go zastąpić. Swoją rolę spełni dobrze Outpost Firewall, ZoneAlarm czy Sunbelt Personal Firewall.

Obraz
© avast! jest programem darmowym do użytku domowego, wystarczy go jedynie zarejestrować (fot. PC World)

Nie wolno także zapomnieć o programie antywirusowym. To podstawowe narzędzie, które powinno znaleźć się w komputerze zaraz po zainstalowaniu systemu. Najlepiej sprawują się rozwiązania komercyjne jak Norton Antywirus czy NOD32, ale można korzystać także z darmowych do użytku domowego - avasta!, AVG bądź Aviry

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (48)
Zobacz także