Windows 7 w Europie znacznie droższy niż w USA

Windows 7 w Europie znacznie droższy niż w USA

29.06.2009 10:00, aktual.: 29.06.2009 16:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Europejczycy zapłacą nawet o 50 procent więcej za Windows 7 niż użytkownicy w Ameryce Północnej. W wypadku wydania Ultimate różnice w cenie na niekorzyść mieszkańców Starego Kontynentu mogą być jeszcze wyższe.

Kiedy Windows 7 trafi do sklepów 2. października br., w sprzedaży detalicznej znajdą się trzy wydania systemu. Przewiduje się, że największą popularność spośród nich zyska wersja Home Premium. W Europie wyceniono ją na 119,99 euro (w Wielkiej Brytanii 79,99 funtów). W przeliczeniu daje to kwotę odpowiednio 168,66 i 132,14 USD.
Tymczasem oficjalna cena systemu w USA, jaka ma obowiązywać po zakończeniu okresu przedsprzedaży wynosi 119,9. dolarów. Różnica wynosi więc ponad 40 % (w Wielkiej Brytanii - 10 %).
Nie lepiej wygląda sytuacja w wypadku pozostałych wersji "siódemki". Wydanie Professional wyceniono w Ameryce na 199,9. dolarów, podczas gdy na Starym Kontynencie będzie ono kosztować 285 euro/190 funtów (odpowiednio: ok. 400 i 313 dolarów). Tym samym za wersję Pro zapłacimy o 50 procent więcej niż Amerykanie (Brytyjczycy nawet jeszcze więcej).

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Windows 7 w najbardziej zaawansowanej postaci, Ultimate, będzie sprzedawane w USA za 219,9. USD, zaś w Europie - za 299 euro (jest to aż o ponad 90 % więcej).
Sytuacja jest częściowo konsekwencją osłabienia dolara w stosunku do europejskiej waluty. Ponadto Microsoft w USA zdecydował się wprowadzić większe niż w Europie obniżki cen "siódemki" w stosunku do Visty. Przykładowo, Windows 7 Home Premium w Europie będzie tańsza od Visty Home Premium o 4 procent (6 euro), natomiast w Stanach - o 8 procent.

Na dodatek europejscy klienci zapłacą więcej za nieco zubożony produkt. Jak pamiętamy, Microsoft zdecydował się rozpowszechniać w Europie Windows 7 pozbawione Internet Explorera. Wydania systemu bez tej aplikacji, oznaczone jako Windows 7E, zostały przygotowane z myślą o europejskich przepisach antymonopolowych - firma z Redmond próbuje w ten sposób uniknąć zarzutów o niezgodne z nimi promowanie swojej przeglądarki internetowej.

Użytkownicy brytyjscy, niemieccy i francuscy będą mogli od 15 lipca składać zamówienia na Windows 7. Przedsprzedaż, podobna do tej uruchomionej po drugiej stronie Atlantyku i w Japonii, potrwa do 14 sierpnia. W ramach akcji wersję Home Premium można będzie nabyć za 50 euro, a Professional - za 110 euro.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (208)