Windows 10 ze wszystkimi aplikacjami uruchomisz na smartfonie

Windows 10 ze wszystkimi aplikacjami uruchomisz na smartfonie09.12.2016 10:15
Windows 10 ze wszystkimi aplikacjami uruchomisz na smartfonie
Źródło zdjęć: © Youtube.com

Microsoft już od samego początku twierdził, że Windows 10 będzie systemem operacyjnym działającym na każdym urządzeniu. Jednak na tablecie bądź smartfonie nie można było używać pełnych wersji aplikacji – a teraz to się zmieniło. Wszystko dzięki procesorom Snapdragon.

Informację o możliwości uruchamiania pełnych wersji aplikacji z desktopowej wersji Windows 10 na smartfonach i tabletach Microsoft podał w trakcie wydarzenia zorganizowanego przez WinHEC w Shenzen w Chinach.

Informacja z pozoru skierowana do specjalistów i miłośników branży jest jednak czyś więcej niż tylko ciekawostką. Programy, o których mowa, to nie okrojone wersje aplikacji znanych z pełnoprawnych komputerów. Jak chwalą się specjaliści z Microsoftu, dzięki nowym rozwiązaniom na podręcznym urządzeniu będzie można uruchomić nie tylko pełną wersję MS Office, ale również Photoshop i wiele innych. Wszystko dzięki procesorom Snapdragon z architekturą ARM, czyli takim, jakie znajdują się w praktycznie każdym przenośnym urządzeniu.

Skoro na smartfonie działają tak poważne i wymagające programy, to co z resztą? Czy będzie można również zagrać w pełną wersję naszej ulubionej gry? Oczywiście, że tak – każda produkcja, która działa pod Windows 10, zadziała na smartfonie czy tablecie z układem Snapdragon.

Jak twierdzą specjaliści z Microsoftu, deweloperzy nie będą musieli wprowadzać żadnych zmian w kodzie własnych programów, aby umożliwić ich działanie na urządzeniach przenośnych.

Poniżej możecie zobaczyć jak całość działa na zestawie wyposażonym w procesor Qualcomm Sanapdragon 820 oraz 4 GB pamięci RAM. Okazuje się, że do płynnej pracy na urządzeniu mobilnym wystarczy specyfikacja z początku 2016 r.

Oczywiście, prezentacja możliwości Windows 10 w połączeniu z procesorem Snapdragon nie oznacza rezygnacji z obecnego rozwiązania, czyli Universal Windows Platform (UWP). Aplikacje UWP nadal są znacznie lepiej skonfigurowane pod kątem wydajności i lepiej współpracują z ekranem dotykowym. Nie wolno zapominać również o zasilaniu – aby uruchomić obecnie Windows 10 na smartfonie potrzebne jest również stałe źródło prądu.

Ale to przecież dopiero początki. Nietrudno natomiast sobie wyobrazić, jak w przyszłości będzie wyglądała praca na Windows 10. Zamiast nosić ze sobą cały laptop, wystarczy, że w kieszeni będziemy mieli smartfon, którego wystarczy umieścić w odpowiednim porcie dokującym w biurze bądź w domu, by móc swobodnie pracować.

Microsoft twierdzi, że urządzenia oparte o architekturę ARM trafią do sprzedaży najszybciej w przyszłym roku. Jeśli tak się stanie, a cena samych urządzeń nie będzie zaporowa i konkurencja nie wprowadzi żadnych rewolucyjnych zmian, to zanosi się na spore przetasowanie sił na rynku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)