Will - samochód z silnikiem w kole

Will - samochód z silnikiem w kole

Will - samochód z silnikiem w kole
15.10.2008 14:00, aktualizacja: 15.10.2008 14:48

Francuska firma Heuliez, we współpracy z firmą Michelin i operatorem telefonii komórkowej Orange, przygotowuje się do wypuszczenia na rynek przyszłościowego, elektrycznego samochodu o nazwie Will.

Karoseria pojazdu została zapożyczona od Opla Agila, ale na tym kończą się podobieństwa między tymi modelami. Istotną innowacją jest umieszczenia silnika samochodu nie - tak jak w obecnie produkowanych - pod przednią czy tylna pokrywą samochodu, ale w kołach pojazdu. Nowatorski układ napędowy o nazwie Active Wheel opracowała firma Michelin.

Obraz
© (fot. Michelin)

Innowacyjność układu polega na tym, że w przednich kołach, oprócz tradycyjnego hydraulicznego układu hamulcowego, znajduje się silnik elektryczny. W tylnych kołach natomiast zainstalowano układ hamulcowy i zawieszenie. Dzięki temu przednia część samochodu pozostawia dużo dodatkowego miejsca na bagaż, ponadto służy do absorbowania energii uderzenia w razie wypadku.

Dzięki współpracy z operatorem telefonii komórkowej, Will będzie oferował m.in. dostęp do bezprzewodowego internetu, a specjalny system nawigacji pozwoli użytkownikom auta na pobieranie w czasie rzeczywistym informacji o natężeniu ruchu.

Pierwszy Will wyjedzie na drogi jesienią tego roku. Najpierw jednak zostanie poddany serii testów. W 2010 r. taśmy produkcyjne Heuliez w fabryce Cerizay we Francji będą gotowe do masowej produkcji. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)