Wikipedii brakuje wikipedystów i adminów

Wikipedii brakuje wikipedystów i adminów

Wikipedii brakuje wikipedystów i adminów
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl
17.07.2012 16:37

Wikipedia jest niesamowitym źródłem wiedzy, które w założeniu powinno służyć całej ludzkości. Ponieważ jednak opiera się ona na darmowej pracy wielu ludzi, będzie tak dobra, jak suma ich wkładu. A dane pokazują, że wkład regularnie zmniejsza się – Wikipedii zaczyna brakować adminów, a liczba aktywnych użytkowników spada.

Na konferencji Wikimania, która odbyła się w piątek w Waszyngtonie, przedstawiono bardzo interesujące liczby. Dla przykładu liczba aktywnych użytkowników angielskojęzycznej Wikipedii, którzy dokonują co najmniej pięciu edycji miesięcznie, spadła z 5. 000 w roku 2007 do 30 000 w tym roku. Podobnie jest z nowymi administratorami. Jeszcze w 2005 roku co miesiąc przybywało ich 30-40, teraz mniej niż dziesięciu.

Nie jest to jeszcze wyrok śmierci, ale by artykuły przedstawiały sobą jakąś wartość, ktoś musi je przejrzeć. Jednak malejąca liczba administratorów musi poradzić sobie z coraz większą ilością wpisów, co oznacza, że mogą na ich przejrzenie poświęcić coraz mniej czasu.

Wikimedia jest świadoma problemu, dlatego w przyszłym roku ma zamiar rozpocząć testy nowego wizualnego edytora, dzięki któremu edycja wpisu w Wikipedii ma stać się dużo łatwiejsza.

Możliwe, że ten ruch przyciągnie większą liczbę aktywnych użytkowników. Z drugiej strony wielu aktywnych użytkowników zmęczonych jest ciągłą walką z redaktorami i administracją, która często (nie zawsze) jednym kliknięciem niweczy całą ich pracę. Dobrze byłoby, gdyby zmiany na Wikipedii objęły także sposób działania administracji strony. Szkoda byłoby gdyby piękna idea przyświecająca Wikipedii miała pokryć się kurzem z powodu zniechęcenia aktywnych użytkowników.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)