Wiemy czemu Windows się "wiesza"

Wiemy czemu Windows się "wiesza"

30.06.2010 16:52, aktual.: 01.07.2010 10:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sterowniki urządzeń peryferyjnych są odpowiedzialne za 85 proc. awarii systemu operacyjnego Windows. Ale naukowcy pracują nad oprogramowaniem, które przetestuje je przed instalacją - poinformował portal technologiczny Technology Review

Według Technology Review problem ze sterownikami urządzeń peryferyjnych dotyka przede wszystkim właścicieli komputerów z systemem Windows, a tych jest zdecydowana większość - tylko około 1/5 użytkowników indywidualnych i small businessu używa innych systemów operacyjnych, głównie systemów operacyjnych MacOS i Linux.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

W komputerach z Windows wadliwy sterownik urządzenia peryferyjnego potrafi spowodować znaczne problemy systemowe - od zawieszenia aż po tak wadliwe działanie systemu operacyjnego, że konieczna jest jego reinstalacja. Potrafią też tworzyć tzw. luki bezpieczeństwa, które łatwo mogą wykorzystać hackerzy.

Według dr Vitaly Chipounova z Dependable Systems Lab w Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL) w Szwajcarii jedynym lekarstwem na kłopoty ze sterownikami urządzeń peryferyjnych jest stworzenie takiego narzędzia do testowania, które sprawdzi je jeszcze przed zainstalowaniem.

Na bostońskiej Usenix Annual Technical Conference, trwającej w dniach 23-2. maja, zaprezentował on narzędzie które potrafi testować sterowniki w ten sposób - niezależnie od ich pochodzenia i producenta. Narzędzie to tworzy na komputerze personalnym "wirtualny komputer" na osobnej partycji niesystemowej, na którym instalowany jest badany sterownik. Oprogramowanie to symuluje pracę urządzenia peryferyjnego, które sterownik obsługuje i sprawdza jego działanie oraz zachowanie przy wykonywaniu najbardziej typowych dla obsługiwanego sprzętu czynności. Odkryte błędy w działaniu są klasyfikowane i zaliczane do odpowiednich kategorii (poważne, średnie, nieszkodliwe). Jak przyznał Chipounov badanie 6 najpopularniejszych sterowników urządzeń peryferyjnych ujawniło 14 poważnych błędów w tym błędy zmniejszające jego bezpieczeństwo. Okazało się też , że w przypadku wielu sterowników z najnowszych urządzeń całe bloki kodu przepisywane są ze sterowników urządzeń starszych.

Nad innym typem oprogramowania do testowania sterowników pracują prof. Vinod Ganapathy i Michael Swift z Rutgers University. Uważają oni, że we wszystkich systemach operacyjnych - Windows, MacOs czy Linux, sterowniki mają takie same przywileje jak system operacyjny, należy więc spowodować odcięcie sterowników od rdzenia systemu operacyjnego, aby w razie błędów nie powodowały kolapsu całego systemu lub jego zawieszania.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (139)
Zobacz także