Wiemy czemu Windows się "wiesza"

Wiemy czemu Windows się "wiesza"

Wiemy czemu Windows się "wiesza"
30.06.2010 16:52, aktualizacja: 01.07.2010 10:39

Sterowniki urządzeń peryferyjnych są odpowiedzialne za 85 proc. awarii systemu operacyjnego Windows. Ale naukowcy pracują nad oprogramowaniem, które przetestuje je przed instalacją - poinformował portal technologiczny Technology Review

Według Technology Review problem ze sterownikami urządzeń peryferyjnych dotyka przede wszystkim właścicieli komputerów z systemem Windows, a tych jest zdecydowana większość - tylko około 1/5 użytkowników indywidualnych i small businessu używa innych systemów operacyjnych, głównie systemów operacyjnych MacOS i Linux.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

W komputerach z Windows wadliwy sterownik urządzenia peryferyjnego potrafi spowodować znaczne problemy systemowe - od zawieszenia aż po tak wadliwe działanie systemu operacyjnego, że konieczna jest jego reinstalacja. Potrafią też tworzyć tzw. luki bezpieczeństwa, które łatwo mogą wykorzystać hackerzy.

Według dr Vitaly Chipounova z Dependable Systems Lab w Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL) w Szwajcarii jedynym lekarstwem na kłopoty ze sterownikami urządzeń peryferyjnych jest stworzenie takiego narzędzia do testowania, które sprawdzi je jeszcze przed zainstalowaniem.

Na bostońskiej Usenix Annual Technical Conference, trwającej w dniach 23-2. maja, zaprezentował on narzędzie które potrafi testować sterowniki w ten sposób - niezależnie od ich pochodzenia i producenta. Narzędzie to tworzy na komputerze personalnym "wirtualny komputer" na osobnej partycji niesystemowej, na którym instalowany jest badany sterownik. Oprogramowanie to symuluje pracę urządzenia peryferyjnego, które sterownik obsługuje i sprawdza jego działanie oraz zachowanie przy wykonywaniu najbardziej typowych dla obsługiwanego sprzętu czynności. Odkryte błędy w działaniu są klasyfikowane i zaliczane do odpowiednich kategorii (poważne, średnie, nieszkodliwe). Jak przyznał Chipounov badanie 6 najpopularniejszych sterowników urządzeń peryferyjnych ujawniło 14 poważnych błędów w tym błędy zmniejszające jego bezpieczeństwo. Okazało się też , że w przypadku wielu sterowników z najnowszych urządzeń całe bloki kodu przepisywane są ze sterowników urządzeń starszych.

Nad innym typem oprogramowania do testowania sterowników pracują prof. Vinod Ganapathy i Michael Swift z Rutgers University. Uważają oni, że we wszystkich systemach operacyjnych - Windows, MacOs czy Linux, sterowniki mają takie same przywileje jak system operacyjny, należy więc spowodować odcięcie sterowników od rdzenia systemu operacyjnego, aby w razie błędów nie powodowały kolapsu całego systemu lub jego zawieszania.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (139)