Wielki powrót kasety magnetofonowych

Wielki powrót kasety magnetofonowych22.10.2012 15:31
Wielki powrót kasety magnetofonowych
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

Dawno, dawno temu, jeszcze zanim opracowano płyty kompaktowe, dane przechowywano na kasetach magnetofonowych. Czy teraz czeka nas triumfalny powrót tej technologii?

W czasach dysków SSD taśma magnetofonowa nie jest pierwszą rzeczą, która kojarzy się z przechowywaniem danych, niemniej naukowcy z Fuji Film oraz IBM opracowali nową wersję taśmy, której niecałe 4 cale kwadratowe mogą pomieścić 3. terabajtów danych.

Naukowcy nie inspirowali się jednak swoim dzieciństwem przy Atari, badania nad nowymi rodzajami bardzo pojemnych napędów prowadzone są na potrzeby planowanej sieci radioteleskopów Square Kilometre Array. Szacuje się, że po zakończeniu budowy w 202. roku, SKA generować będzie milion gigabajtów danych dziennie. Zanim zostaną zanalizowane, należy je gdzieś przechować, nie rujnując jednocześnie budżetu projektu na same twarde dyski.

Taśmy okazały się być dużo tańszym odpowiednikiem, pod warunkiem jednak, że uda się zwiększyć ich pojemność. Naukowcom z Fuji Film i IBM udało się to osiągnąć dzięki zastosowaniu żelazianu baru.

Teraz badacze planują zmniejszyć wymiary taśmy i samej kasety by w jednej obudowie zmieściło się 10. terabajtów danych. Nie będzie to szybki dysk, ale, na potrzeby SKA, wystarczająco pojemny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)