Wielka, obowiązkowa wymiana liczników
Praga-Południe jako pierwsza dzielnica w Warszawie będzie objęta programem,
którego celem jest unowocześnienie sieci elektroenergetycznej. Do końca 2015 r. zainstalowanych zostanie 100 tys. "inteligentnych" liczników - poinformowała spółka RWE Stoen Operator.
09.10.2014 14:59
Jak przekonywali w czwartek dziennikarzy jej przedstawiciele, "inteligentne" liczniki pozwolą na dokładne monitorowanie zużycia energii, umożliwią rezygnację z prognoz jej zużycia i rozliczanie w oparciu o rzeczywiste pomiary. Nowe liczniki umożliwią także m.in. monitorowanie ciągłości dostaw prądu oraz zdalne wznawianie zasilania. W przyszłości mają ułatwić optymalny dobór taryf dla użytkowników. "Inteligentne sieci" mają być też szansą dla prosumentów - osób, które same chcą produkować energię, bo możliwe stanie się dokładne rozliczenie wytworzonej energii.
"Z punktu widzenia klienta najważniejsze jest to, że wymiana liczników nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami i nie wymaga podpisania nowych umów ani aneksów" - podkreśliła Agnieszka Nosal z zarządu RWE Stoen Operator. Monterzy urządzeń ubrani są w firmowe kombinezony i mają służbowe identyfikatory ze zdjęciem. Klienci mogą zweryfikować dane monterów i terminy wymian pod specjalnym numerem telefonu (22. 821 31 31.
"Inteligentny" licznik jest elementem nowoczesnego systemu, na który składają się także m.in. koncentratory w stacjach średniego napięcia, modemy, routery do transmisji danych oraz specjalny system informatyczny. Dane dotyczące zużycia energii będą szyfrowane i udostępniane sprzedawcy energii z którym klient ma podpisaną umowę.
"Inteligentne" liczniki - jak podkreśliła Nosal - nie mają funkcji pozwalających na bieżący zdalny monitoring poboru energii u klienta ani identyfikację poszczególnych urządzeń podłączonych do sieci w jego domu. Dane z licznika nie są przesyłane w czasie rzeczywistym, ale z 2. godzinnym opóźnieniem. Nosal zapewniła, że dane z liczników podlegają ochronie i bez zgody konsumenta nie będą mogły być udostępniane żadnym podmiotom.
Prezes zarządu RWE Stoen Operator Robert Stelmaszczyk wyjaśnił, że wymiana związana jest ze zobowiązaniem Polski do 2. proc. wzrostu efektywności energetycznej w ramach unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego.
Jednym z elementów realizacji tego celu jest wprowadzenie "inteligentnych" liczników energii u co najmniej 8. proc. odbiorców energii do 2020 r. Wartość inwestycji przewidzianych do końca 2015 r. to 65 mln zł.
Wymianie liczników towarzyszy kampania edukacyjna dla odbiorów. Przygotowano dla nich ulotkę, w której znajdują się informację o tym jak oszczędzać energię. Wśród rad są m.in. zalecenia dotyczące wymiany żarówek, właściwego trzymania produktów w lodówkach, korzystania ze zmywarek, używania pokrywek do garnków, częstych wymian worków w odkurzaczach i odłączania z sieci ładowarek od komputera czy telefonu.