Wielka Brytania rozszerza zasięg GSM-R

Wielka Brytania rozszerza zasięg GSM‑R

Wielka Brytania rozszerza zasięg GSM-R
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
29.01.2009 18:14

Brytyjski, narodowy przewoźnik kolejowy, Network Rail, poinformował, że zamierza unowocześnić usługę GSM-R w większości swojego głównego taboru. Operacja ta ma potrwać trzy lata, a jej koszt wyniesie 24 mln funtów.

System GSM-R wykorzystywany jest do unowocześniania komunikacji w transporcie kolejowym. Jego zaletą jest to, że pozwala przewoźnikom usprawnić system sterowania ruchem pociągów, monitorowania wagonów czy przesyłek.

Dotychczasowe testy sieci GSM-R odbywały się w Strathclyde, historycznym terenie znajdującym się w Szkocji. W trwających od października 2007 roku testach wykorzystano ponad 200 wagonów, które staną się częścią nowego systemu. Jego uruchomienie planowane jest na jesień, a rozpoczęcie dostaw poszczególnym elementów infrastruktury rozpocznie się od lipca. Pierwszymi liniami, na których zawita nowy system, będą te obsługiwane przez takich operatorów jak DB Schenker, First Great Western, London Midland oraz Virgin Trains.

Istniejące rozwiązania w zakresie GSM-R będą wykorzystywane w Londynie oraz na południowym wschodzie i zachodzie kraju do roku 2012. Ich zamknięcie planowane jest natomiast rok później.

Na początku stycznia TK Telekom rozstrzygnął przetarg na pilotażowe wdrożenie jednolitego systemu radiołączności GSM-R w sieci kolejowej na terenie Polski.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)