Wiele rdzeni - co dalej z nimi robić?

Wiele rdzeni - co dalej z nimi robić?
Źródło zdjęć: © Intel

11.03.2008 21:00, aktual.: 12.03.2008 10:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przedstawiciele najważniejszych firm z branży elektronicznej - w tym AMD, IBM-a i Intela - debatowali niedawno nad przyszłością procesorów wielordzeniowych. Okazuje się, że nikt do końca nie wie, w którą stronę powinien pójść ich rozwój.

W trakcie konferencji International Solid State Circuits Conference, która odbyła się w lutym w San Francisco, rozmawiali ze sobą inżynierowie AMD, IBM-a, Intela, Renesasu, Suna i Tilery. W trakcie dyskusji wyszło na jaw, że nie mogą dojść do porozumienia w kwestii przyszłości procesorów wielordzeniowych.

AMD: wiele rdzeni, każdy inny

Obraz
© (fot. IDG)

Chuck Moore z AMD uważa, że CPU w komputerach powinny upodobnić się do układów montowanych w telefonach komórkowych. To znaczy, że w skład procesora powinna wchodzić duża liczba specjalizowanych rdzeni: jeden do obsługi grafiki 2D, inny może zajmujący się kryptografią ( wraz z generatorem liczb przypadkowych ), kolejny do "ogólnych" obliczeń stałoprzecinkowych itp.

Każdy rdzeń miałby własny interfejs programowania ( API ). Brzmi to może skomplikowanie, ale - jak mówi Moore - technika sprawdziła się w w przypadku DirectX, który potrafi obsłużyć wiele akceleratorów 3D "sam z siebie", bez zmuszania programisty do uczenia się różnic między Nvidią i ATI.

IBM: wiele identycznych rdzeni ogólnego zastosowania + wiele identycznych rdzeni specjalizowanych

Z przedstawicielem AMD zgadzał się inżynier z firmy Renesas. Natomiast IBM uznał, że najlepsza droga to ta, którą korporacja zaprezentowała w Cellu - http://www.pcworld.pl/news/80443.html. Czyli: połączenie rdzeni ogólnego zastosowania z jednostkami specjalizowanymi, ale tego samego rodzaju ( w Cellu są to jednostki wektorowe ).

Tilera: tylko identyczne rdzenie ogólnego zastosowania!

Zupełnie inne zdanie miał założyciel i prezes Tilery, Anant Awarwal, Jego zdaniem rdzenie powinny być homogeniczne, tj. takie same. Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia obecnie w wypadku CPU kompatybilnych ze zbiorem instrukcji x86/x86-64.

Awarwal wysunął jeszcze jedną ciekawą hipotezę. Twierdzi on, że do 2017 roku układy zintegrowane ( embedded ) będą miały nawet 4096 rdzeni, CPU serwerowe - 512 rdzeni, a procesory do komputerów klasy desktop - 128 rdzeni.

Fascynująca lektura: "CPU designers debate multi-core future" (w języku angielskim)

_ Więcej o procesorach wielordzeniowych oraz benchmarki najnowszych układów Intela ( Core 2 Duo/Quad ) i AMD ( Phenom ) znajdziesz w PC World Komputerze 04/2008. Dowiesz się też, dlaczego Intel jest szybszy, ale wybór AMD może okazać się lepszy - http://20.pcworld.pl/nowynumer/default804.asp. _

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także