Większe uprawnienia brytyjskiej policji

Większe uprawnienia brytyjskiej policji

Większe uprawnienia brytyjskiej policji
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
22.10.2010 15:56

Brytyjska policja i służby bezpieczeństwa na mocy przygotowywanej ustawy uzyskają szerszy dostęp do danych operatorów telefonicznych i internetowych, dotyczących prywatnych użytkowników - potwierdziło w piątek brytyjskie MSW

Obecnie wielu operatorów przechowuje dane odnoszące się do portali odwiedzanych przez ich klientów i rozmów telefonicznych głównie po to, by w oparciu o nie wystawić fakturę.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Projektowana ustawa nałoży na nich obowiązek gromadzenia i magazynowania przez 1. miesięcy danych innych sieci, z którymi ich klienci wejdą w kontakt. Dostawca internetu będzie tym samym zobowiązany do rejestrowania korzystania swoich klientów ze Skype'a, portali społecznościowych, poczty elektronicznej, telefonicznych rozmów międzysieciowych i SMS-ów.

Operatorzy internetowi i telefoniczni będą musieli rejestrować, kto się z kim kontaktuje, kiedy, gdzie i jak. Treść rozmów, e-maili, lub SMS-ów nie będzie zapisywana. Dokumentację ruchów w internecie i kontaktów telefonicznych musieliby udostępniać na żądanie policji i służb prowadzących dochodzenie w sprawach antyterrorystycznych i podczas zwalczania przestępczości zorganizowanej.

Przechwytywanie treści wymaga zgody ministra spraw wewnętrznych i określone jest odrębną procedurą.

Wprowadzenie podobnego systemu inwigilacji miał w planach poprzedni rząd Partii Pracy, ale wycofał się z niego w listopadzie 200. roku, ponieważ spółki telekomunikacyjne i dostawcy internetu skrytykowali go jako technicznie niepraktyczny i kosztowny. Wywołał też zastrzeżenia z punktu widzenia prywatności i wolności osobistych.

Według piątkowego "Guardiana" przedstawiciele administracji rządowej oceniają koszty wprowadzenia proponowanych rozwiązań na 20. mln funtów w okresie 10 lat. Środki na ten cel zostały wyasygnowane w budżecie MSW, chociaż wydatki resortu zostały obcięte o 49 proc. w okresie czterech lat.

Ogłoszony we wtorek strategiczny przegląd obronności i bezpieczeństwa stwierdza, iż elektroniczna inwigilacja była elementem wszystkich operacji antyterrorystycznych i 95 proc. dochodzeń przeciwko zorganizowanej przestępczości.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)