Więcej niż smartfon. Tablet do filmów, surfowania po sieci i nawigacji
Dobry tablet sprawi się w niektórych warunkach o wiele lepiej niż smartfon, który zwykle nosisz ze sobą w kieszeni. Większy ekran sprawia, że sprzęt jest mniej mobilny, ale za to lepiej sprawdza się podczas codziennych aktywności.
Nie musisz płacić wiele, by cieszyć się sprzętem o sporym ekranie i wydajnych podzespołach. Bez problemu zmieścisz go do torby czy plecaka i będziesz z niego korzystać wszędzie tam, gdzie chcesz.
Jaka przekątna ekranu?
W sieci znajdziesz zarówno tablety niewiele większe od smartfona, większe modele siedmiocalowe, a nawet dziesięciocalowe. Wybór zależy od tego, czego oczekujesz od urządzenia. Tablety o przekątnej 5-7 cali to opcja dla osób mobilnych, które chcą korzystać ze sprzętu w każdym miejscu. Te o przekątnej 7-8 cali są lekkie, łatwe w obsłudze jedną dłonią i jednocześnie pozwalają na komfortową obsługę dzięki większemu obszarowi roboczemu. Większe tablety dziesięciocalowe to doskonała opcja dla osób, które oglądają dużo filmów. Czytelny wyświetlacz znacznie ułatwi obsługę, ale warto przemyśleć zakup pokrowca z podstawką, dzięki której podczas oglądania nie będzie trzeba cały czas trzymać sprzętu w ręce.
Istotne parametry
Przy zakupie tableta trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych komponentów, których jakość gwarantuje niezawodność sprzętu. Przede wszystkim liczy się procesor, jego taktowanie i liczbę rdzeni. To od nich zależy, jak dużo aplikacji sprzęt może obsługiwać jednocześnie. Tablet z dużą liczbą rdzeni i mocą obliczeniową będzie działać o wiele sprawniej. Obecnie najtańsze tablety dostępne w sklepach wyposażono w czterordzeniowe procesory, które pozwolą na płynną pracę czterech otwartych jednocześnie aplikacji. Wybierając tablet z wyższej półki, lepiej będzie postawić na model ośmiordzeniowy.
Najczęściej procesor w tablecie jest zintegrowany z układem graficznym i pamięcią operacyjną, które odpowiadają za wydajność sprzętu podczas grania w gry i obsługi wymagających aplikacji. Przyjmuje się, że absolutne minimum dla nowoczesnych tabletów to około 2 GB pamięci RAM, co pozwoli na płynne działanie wielu procesów na raz. Decydując się na tablet z wyższej półki, możesz pozwolić sobie na nawet dwa razy więcej pamięci operacyjnej.
Kolejnym istotnym komponentem jest wbudowany akumulator, od którego zależy, jak długo urządzenie będzie w stanie pracować, nim zajdzie potrzeba ponownego ładowania. Duże akumulatory powyżej 4500 mAh powinny w zupełności wystarczyć do bezproblemowego korzystania ze sprzętu przez długi czas.
Kwestia systemu operacyjnego
Na rynku urządzeń mobilnych znajdziesz urządzenia z różnymi systemami operacyjnymi. IOS dodawany do urządzeń Apple to gwarancja niezawodności i system dostosowany do wszystkich potrzeb użytkowników, niestety iPady wyróżnia również znacznie wyższa cena. Tablety z systemem Android to bardziej różnorodna cenowo opcja. Sporą grupę zwolenników mają również urządzenia z systemem Windows w wersji mobilnej. Dzięki niemu możesz uruchomić na tablecie takie same funkcje, jak na komputerze osobistym, ale nie zainstalujesz na nim aplikacji znanych z innych systemów operacyjnych.
Zadbaj o dostęp do sieci
Pamiętaj, że jeśli tablet ma być używany z dala od domu, powinien być wyposażony w modem oraz kartę sieciową, która pozwoli korzystać z internetu bezprzewodowego. Na szczęście coraz więcej miejsc takich jak restauracje czy muzea oferuje klientom i odwiedzającym dostęp do darmowej sieci Wi-Fi. Wybierając się w miejsce bez stałego dostępu do sieci, musisz jednak mieć na uwadze zakup pakietu danych.