Widzisz je codziennie. Wiesz, do czego służą te przyciski na klawiaturze?

Widzisz je codziennie. Wiesz, do czego służą te przyciski na klawiaturze?

Widzisz je codziennie. Wiesz, do czego służą te przyciski na klawiaturze?
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | colin
Adam Bednarek
16.06.2020 09:26, aktualizacja: 16.06.2020 12:39

Widzimy je codziennie. Nie wszyscy jednak muszą wiedzieć, do czego służą przyciski znajdujące się w górnej części klawiatury. Wyjaśniamy, jak można je wykorzystać.

Są na każdej klawiaturze. Mamy z nimi kontakt codziennie. Ale nie każdy musiał do tej pory robić z nich użytek. Tymczasem warto wiedzieć, do czego służą, bo mogą przyspieszyć i ułatwić naszą pracę przy komputerze. Jak?

Przyciski od F1 do F12 to tak zwane klawisze funkcyjne. Mają przypisane do siebie konkretne zadania. Choć dzisiaj wiele zależy od modelu klawiatury czy laptopa, to pewne funkcje wszędzie są takie same. Na przykład w laptopach samo F1 może służyć do wyłączania głosu, ale przy kombinacji F1 + Fn uzyskamy taki sam efekt, co na tradycyjnej klawiaturze. Za co więc odpowiadają klawisze funkcyjne?

F1
F1 (lub na laptopach F1 + Fn) służy do wywołania okienka z pomocą. Jeżeli nie wiemy, co chcemy lub możemy zrobić w danym programie, warto skorzystać z tego klawisza funkcyjnego.

1 / 9

F2

Obraz
© WP.PL

F2 (lub na laptopach F2 + Fn) pozwala zmienić nazwę pliku. Na przykład na pulpicie wystarczy wybrać kursorem interesujący nas folder lub plik, wcisnąć F2 i zmienić jego nazwę.

2 / 9

F3

Obraz
© WP.PL

F3 (lub na laptopach F3 + Fn) uruchamia funkcję “szukaj”. Działa to nie tylko w całym systemie Windows, ale także w przeglądarkach. Jeżeli więc interesuje nas konkretne słowo, fragment tekstu lub nazwa pliku, można wcisnąć F3 i wpisać potrzebny wyraz.

3 / 9

F4

Obraz
© Wikimedia Commons CC0

F4 w połączeniu z klawiszem Alt (lub na laptopach F4 + Alt + Fn wciskane jednocześnie) zamknie program, w którym w danej chwili się znajdujemy. Może to być przeglądarka, gra lub aplikacja. W przeglądarkach, po dodatkowym wciśnięciu Ctrl, zamkniemy pojedynczą kartę lub okno.

4 / 9

F5

Obraz
© Fotolia | © anyaberkut - Fotolia.com

F5 (lub F5 + Fn w laptopach) odświeża folder lub stronę internetową, na której obecnie się zajmujemy. W wielu komputerowych grach wciskając F5 zapiszemy stan gry.

5 / 9

F6

Obraz
© Materiał prasowy | Materiały prasowe

W przeglądarkach internetowych po wciśnięciu F6 (lub F6 + Fn) zostaniemy szybko przeniesieni do paska adresowego - nie musimy więc najeżdżać kursorem, możemy zastosować klawisz funkcyjny i szybciej wpisać interesujący nas adres. Z kolei podczas przeglądania folderów, F6 przechodzi między kolejnymi elementami okna.

6 / 9

F7

Obraz
© Pixabay.com

W przeglądarkach Mozilla Firefox i Internet Explorer naciśnięcie klawisza F7 włącza lub wyłącza tryb przeglądania z użyciem kursora. Opcja ta wyświetla ruchomy kursor na stronach WWW, pozwalając na zaznaczanie tekstu przy pomocy klawiatury. Z klawisza F7 często korzystać mogą osoby pracujące w Wordzie - po naciśnięciu program sprawdzi pisownię.

7 / 9

F8, F9 i F10

Obraz
© Materiał prasowy

F8 wciskane przy uruchamianiu komputera pozwalało uruchomić go w trybie awaryjnym - dziś nie we wszystkich pecetach czy laptopach to działa. Z kolei F9 najczęściej przydaje się w grach, gdzie służy do wczytania zapisanej rozgrywki. Natomiast F10 w programie konfiguracyjnym BIOS-u umożliwia wyjście z zapisaniem zmian.

8 / 9

F11

Obraz
© Fotolia

F11 (lub F11 + Fn) w przeglądarkach internetowych uruchamia lub wyłącza tryb pełnego ekranu. Dzięki temu nie widzimy paska zadań na dole, paska adresowego czy wszelkich ramek (pojawiają się dopiero, gdy najedziemy na nie kursorem). Wyświetlana jest tylko cała strona internetowa, co wygląda bardzo przejrzyście.

9 / 9

F12

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY

W wielu programach (Word, Paint, Notatnik) klawisz F12 (lub F12 + Fn) pozwala zapisać pracę i nadać nazwę plikowi. Pojawia się wówczas okno “Zapisz jako” - tę funkcję możemy wybrać ręcznie, korzystając z menu programu, ale klawisz funkcyjny znacznie ten proces przyspiesza.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (126)