Widowiskowa Galaktyka Sombrero. Są nowe zdjęcia z teleskopu Webba

Galaktyka Sombrero, nazwana tak przez naukowców ze względu na podobieństwo do meksykańskiego kapelusza, znajduje się 30 milionów lat świetlnych od Ziemi. Dzięki nowym ujęciom z kosmicznego teleskopu możemy teraz przyjrzeć się jeszcze dokładniej jej strukturze.

Galaktyka Messier 104 w obiektywie teleskopu Jamesa Webba
Galaktyka Messier 104 w obiektywie teleskopu Jamesa Webba
Źródło zdjęć: © NASA

NASA opublikowała nowe zdjęcie wykonane przez kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Tym razem w jego obiektywie znalazła się fotografowana już wcześniej przez Teleskop Hubble'a - Galaktyka Messier 104 (M104), nazwana przez naukowców Galaktyką Sombrero ze względu na swój charakterystyczny kształt. Teleskop Webba przedstawił nam obraz z filtrami światła niebieskiego, zielonego i czerwonego.

Zarówno obrazy z Webba, jak i Hubble’a, pozwalają dostrzec charakterystyczną, grudkowatą strukturę pyłu tworzącego zewnętrzny pierścień Galaktyki Sombrero. Jednak zdjęcie zrobione przez Teleskop Webba jest bardziej dokładniejsze.

Galaktyka Sombrero - Teleskop Hubble'a
Galaktyka Sombrero - Teleskop Hubble'a© NASA

Galaktyka na nim przedstawia się jako bardzo podłużny, niebieski dysk, rozciągnięty od lewej do prawej pod kątem, z jasnym jądrem w centrum. Wewnętrzny dysk jest wyraźnie zaznaczony, możemy też dostrzec kropki gwiazd. Zewnętrzny dysk jest biało-niebieski i grudkowaty, przypomina trochę ziemskie chmury.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Galaktyka Sombrero została odkryta w XVIII wieku

Galaktyka Sombrero została została odkryta już w 1781 roku. Dokonał tego francuski astronom i geodeta - Pierre Méchain. Nie znalazła się w oryginalnej drukowanej wersji katalogu Messiera, jednak Francuz dopisał ją odręcznie do swej prywatnej kopii katalogu. Jednak dopiero w 1921 roku została skatalogowana przez badaczy jako Messier M104.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)