Montaż Wi-Fi w Pendolino. Pierwszy pociąg z dostępem do sieci ruszy jeszcze w tym roku

Montaż Wi‑Fi w Pendolino. Pierwszy pociąg z dostępem do sieci ruszy jeszcze w tym roku

Montaż Wi-Fi w Pendolino. Pierwszy pociąg z dostępem do sieci ruszy jeszcze w tym roku
Źródło zdjęć: © iStock.com
Arkadiusz Stando
29.11.2018 08:37, aktualizacja: 29.11.2018 09:40

PKP Intercity opublikowało na Twitterze zdjęcia z montażu Wi-Fi w wagonach pociągów typu Pendolino. To efekty przetargu z 28 sierpnia, według którego w 20 składach ma znaleźć się dostęp do sieci.

W sierpniu br. spółka PKP Intercity podpisało umowę z firmą Alstom. Kontrakt na kwotę 31,7 mln zł przewiduje montaż sieci Wi-Fi w ponad 20 pociągach, oraz utrzymanie tych usług przez następne 5 lat.

Jak czytamy na stronie PKP Intercity: "W tym momencie sieć Wi-Fi dostępna jest w 171 wagonach PKP Intercity oraz 40 składach zespolonych (PesaDart, Flirt3). Przewoźnik planuje, że do końca 2018 r. Wi-Fi będzie dostępne w 200 wagonach konwencjonalnych i liczba ta będzie stale zwiększana" - mówił Andrzej Bittel, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, dla PKP Intercity.

Urządzenia emitujące sygnał sieci Wi-Fi w składach Pendolino są montowane przez zespoły firmy Alstom w Warszawie. Wedle umowy, spółka stworzyła zespół projektowy do instalacji Wi-Fi, który ma w przyszłości zajmować się także konserwacją urządzeń.

Jak widać, montaż przebiega nie powodując opóźnień, ani braków w składach Pendolino. "Prace związane z instalacją urządzeń Wi-Fi będą przebiegały w taki sposób, aby pojazdy ED250 mogły realizować planowe połączenia, zgodnie z rozkładem jazdy" - zapowiadał Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

PKP przypomina także, że rozwój sieci Wi-Fi dotyczy nie tylko pociągów. Urządzenia dostępowe są montowane także na dworcach. "Dokładamy starań, aby zapewnić pasażerom komfort na każdym etapie podróży. W XXI wieku dostęp do Internetu w przestrzeni publicznej to jeden z najczęściej oczekiwanych standardów. Dlatego zapewniamy go w coraz większej liczbie pociągów oraz na dworcach kolejowych" - mówi Krzysztof Mamiński, Prezes Zarządu PKP S.A.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)