WHO mogła zbyt późno ogłosić pandemię koronawirusa. Eksperci prowadzą dochodzenie

WHO była wielokrotnie krytykowana za zbyt późne ogłoszenie pandemii koronawirusa. W czwartek powołano zespół ekspertów, który ma przeanalizować działania organizacji. Tym samym rozpoczęło się śledztwo, którego domagały się kraje należące do WHO.

WHO zbyt późno ogłosiła pandemię? Jest dochodzenie
WHO zbyt późno ogłosiła pandemię? Jest dochodzenie
Źródło zdjęć: © Pixabay

W Genewie, która jest siedzibą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), podjęto decyzję o powołaniu specjalnego zespołu ekspertów, którego zadaniem będzie przeanalizowanie działań organizacji po wybuchu pandemii koronawirusa, a zwłaszcza na jej pierwszym etapie.

Na czele niezależnego zespołu staną dwie przewodniczące: była prezydent Liberii Ellen Johnson Sirleaf i była premier Nowej Zelandii Helen Clark. Wśród jedenastu członków komisji znajdą się m.in.: chiński lekarz dr Zhong Nanshan, który jako pierwszy potwierdził publicznie, że wirus SARS-CoV-2 przenosi się z człowieka na człowieka, była prezes organizacji "Lekarze Bez Granic" Joanne Liu, dyrektor wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego (IRC) oraz były szef brytyjskiej dyplomacji David Miliband i Mark Dybul, był szef Globalnego Funduszu na rzecz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią.

Przewodniczące zespołu zapowiedziały, że eksperci otrzymają pełen dostęp do wewnętrznej dokumentacji oraz poczty elektronicznej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Zobacz też: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy

Eksperci zbadają działania WHO

Posiedzenia ekspertów mają się odbywać co sześć tygodni aż do kwietnia 2021 roku. Pierwsze spotkanie zaplanowano na 17 września. Przedstawiciele komisji informują, że pierwszy częściowy raport będą mogli opublikować jeszcze w listopadzie bieżącego roku.

Zdecydowana większość krajów należących do WHO domagała się dochodzenia w sprawie działań organizacji, krytykując ją jednocześnie za zbyt późne ogłoszenie pandemii. Światowa Organizacja Zdrowia stan globalnego zagrożenia epidemicznego ogłosiła 30 stycznia, podczas gdy wirus SARS-CoV-2 został zdiagnozowany w grudniu 2019 roku.

Przypomnijmy, że pod koniec maja 2020 roku prezydent USA Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone zrywają relację z WHO. Głowa państwa zarzuciła organizacji nieodpowiednią reakcję na wybuch pandemii, a także, że jest całkowicie kontrolowana przez Chiny.

W czerwcu tego roku amerykańska agencja prasowa Associated Press ustaliła, że Chiny opóźniały w styczniu przekazanie WHO szczegółowych informacji dotyczących koronawirusa.

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościwhokoronawirus
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)