Weź udział w Godzinie Kodowania!
Godzina Kodowania to jedna z najpowszechniejszych na świecie inicjatyw promujących edukację informatyczną dla każdego. Zapoczątkowana została w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej w 2013 roku w Stanach Zjednoczonych i od początku była adresowana do uczniów, jak i dorosłych (w tym nauczycieli) na całym świecie. W tym roku, w dniach 7-13 grudnia do inicjatywy po raz kolejny przystąpią miliony osób na całym świecie, w tym oczywiście Polacy.
Inicjatywa Godziny Kodowania jest przybliżana w kraju od samego początku na stronie http://godzinakodowania.pl. Można w niej uczestniczyć okrągły rok.
Polega ona na rozwiązywaniu różnych zestawów łamigłówek poprzez komponowanie programów z bloków. Najprostszy zestaw łamigłówek jednotematycznych jest przewidziany na jedną godzinę - stąd nazwa tej inicjatywy.
Takich zestawów jest już 8 i są adresowane głównie do najmłodszych, dlatego występują w nich postacie znane z gier i zabaw najbardziej popularnych wśród dzieci. Od roku są również oferowane 20-godzinne kursy na czterech różnych poziomach zaawansowania, poświęcone rozwijaniu metod rozwiązywania problemów i programowania.
W Godzinie Kodowania uczestniczą pojedyncze osoby, uczniowie, jak i nauczyciele z całymi klasami. Rejestrując się na stronie Godziny Kodowania, uczestnicy mogą gromadzić swoje wyniki z poszczególnych konkursów.
W zeszłym roku 1/3 uczniów w Stanach Zjednoczonych przystąpiła do inicjatywy Godzina Kodowania. Polska na tym tle wypada całkiem nieźle. Upowszechniamy Godzinę Kodowania od samego jej początku i przynosi to widoczne efekty.
Według danych organizatorów, od grudnia 2014, Godzinę Kodowania odwiedziło blisko 300 tysięcy osób z Polski w czasie niemal 500 tysięcy sesji. W samym grudniu 2014, ponad 80 tysięcy osób uczestniczyło w 127 tysiącach sesji, a w listopadzie 2015 - ponad 43 tysiące osób uczestniczyło w ponad 72 tysiącach sesji.
Na ponad 200 krajów wymienionych w zestawieniu, nasz kraj plasuje się na miejscach od 10 do 16 (poza miesiącami wakacyjnymi). Mamy nadzieję, że w grudniu tego roku pobijemy zeszłoroczny rekord.
Warto podkreślić przy tej okazji, że znajomość języka programowania jest obecnie jedną z najbardziej cenionych umiejętności na rynku pracy.
Język programowania, jak każdy język, służy do zapisywania rozwiązań problemów i przekazywania ich komputerowi. Nauka programowania powinna iść w parze z rozwojem umiejętności rozwiązywania problemów. W Godzinę Kodowania zaangażowały się również takie programy edukacyjne jak "Mistrzowie Kodowania" czy "Samsung LABO".
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Czy tak będzie wyglądał Galaxy S7?