WP

Węgrzy sprzedają 19 myśliwców MiG-29. Jest tylko jeden problem - i to spory

Węgierskie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o chęci sprzedania 19 swoich myśliwców MiG-29B/UB. Maszyny wyceniono łącznie na kwotę 38 milionów złotych. Jednak ewentualny kupiec musi najpierw uzgodnić sprawę z Federacją Rosyjską.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
MiG-29 na sprzedaż. 19 maszyn wyceniono na 38 mln złotych
MiG-29 na sprzedaż. 19 maszyn wyceniono na 38 mln złotych (PAP, Fot: Paweł Wittman)
WP

28 samolotów typu MiG-29B oraz MiG29B/UB w połowie 1993 roku trafiło w ręce armii węgierskiej. Jednak nie był to zwykły podarunek. Zostały przekazane Węgrom w ramach spłaty długów, zaciągniętych jeszcze w czasach ZSRR.

W 2010 roku maszyny zostały wyłączone z użycia. Aktualnie węgierskie lotnictwo militarne korzysta z wypożyczonych od Szwecji samolotów Saab JAS 39 Gripen. Więc już we wrześniu 2011 roku sprzedano 8 maszyn MiG-29 za kwotę około 70 mln zł.

Czytaj też: MiG-29 na sprzedaż. Kup sobie prywatny samolot myśliwski

WP

11 lutego węgierskie MON poinformowało o chęci sprzedania reszty maszyn. Jednak z racji na ich pochodzenie, aby kupić myśliwce radzieckiej produkcji, zainteresowani muszą zdobyć zgodę Federacji Rosyjskiej. Węgrzy zaznaczają także, że część maszyn jest niezdolna do latania, gdyż służyły one jako części zamienne dla innych samolotów.

Zobacz też: 12 tureckich dronów trafi w ręce Ukrainy. Prezydent potwierdził zakup

Źródło: MilMag

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP