Wchodzi standard Wi‑Fi WPA3. Po 14 latach od ostatniej aktualizacji Wi‑Fi stanie się bezpieczniejsze

Wchodzi standard Wi-Fi WPA3. Po 14 latach od ostatniej aktualizacji Wi-Fi stanie się bezpieczniejsze
Źródło zdjęć: © Fotolia
Bolesław Breczko

26.06.2018 08:56, aktual.: 26.06.2018 09:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

WPA3, to nowy standard urządzeń Wi-Fi, który został ogłoszony przez Wi-Fi Alliance, czyli zrzeszenie ponad 300 producentów urządzeń bezprzewodowych. Dzięki niemu sieci Wi-Fi będą znacznie bezpieczniejsze.

Nowy standard Wi-Fi WPA3 wprowadza kilka istotnych zmian w zakresie bezpieczeństwa. Jedną z nich jest wzmocnienie siły hasła do sieci Wi-Fi, oznacza to, że hakerom będzie trudniej je złamać. Druga istotna zmiana utrudni hakerom "podejrzenie" co robisz w internecie, nawet jeśli uda im się złamać hasło lub w inny sposób je poznają. Dla zwykłych użytkowników praktycznie nic się nie zmieni, więc nie trzeba się obawiać rewolucji.

Przejście ze standardu WPA2 na WPA3 nie odbędzie się z dnia na dzień. W praktyce będzie to wieloletni proces, w którym starsze urządzenia będą zastępowane przez nowsze. Warto zatem w przyszłości zwrócić uwagę na to, jaki standard obsługuje kupowany przez nas router bezprzewodowy lub urządzenia mobilne. Na szczęście starsze urządzenia (w standardzie WPA2) mogą łączyć się z nowszymi routerami (WPA3), więc nie trzeba się obawiać, że stracimy łączność po zakupie nowego routera.

Póki co implementacja protokołu WPA3 nie będzie obowiązkowa dla producentów sprzętu, a Wi-Fi Alliance ocenia, że urządzenia w tym standardzie zaczną się szeroko pojawiać w 2019 roku. Z czasem jednak WPA3 stanie się standardem do uzyskania certyfikatu Wi-Fi i będzie wymagane we wszystkich urządzeniach bezprzewodowych łączących się przez tą sieć. Ostatnia zmiana standardu Wi-Fi miała miejsce w 2004 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)