Ważyły pół tony i składały jaja większe niż dinozaury. Wiadomo, dlaczego wyginęły

Ważyły pół tony i składały jaja większe niż dinozaury. Wiadomo, dlaczego wyginęły 13.09.2018 15:15
Ważyły pół tony i składały jaja większe niż dinozaury. Wiadomo, dlaczego wyginęły
Źródło zdjęć: © Wikipedia

Mamutaki były największymi ptakami, jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi. Osiągały wysokość 3 metrów. Dlaczego wyginęły? Nowy trop sugeruje, że to sprawka człowieka.

Mamutaki żyły na Madagaskarze. Miały 3 metry, ważyły przeszło pół tony, a ich jaja były większe od tych składanych przez dinozaury. Dlaczego ptaki-giganty, największe w historii świata, wyginęły? Naukowcy z Zoological Society London w Wielkiej Brytanii sugerują, że to człowiek doprowadził do ich unicestwienia - czytamy na rp.pl.

Analiza szkieletów mamutaka każe naukowcom podejrzewać, że człowiek przybył na Madagaskar nawet 6 tys. lat wcześniej niż sądzono. Wbrew wcześniejszym hipotezom, mamutaki nie zostały wybite w krótkim czasie. Co więcej, żyły obok człowieka nawet przez 9 tys. lat. W końcu jednak padły ofiarą polowań, ale wyginęły zaledwie 1 tys. lat temu.

289738290968755194
Źródło zdjęć: © Wikipedia

- Nie znamy pochodzenia tych ludzi i nie spoczniemy, dopóki nie znajdziemy dalszych dowodów archeologicznych - mówi o pierwszych przybyłych na Madagaskar prof. Patricia Wright ze Stony Brook University. - Pozostaje pytanie: kim byli ci ludzie oraz kiedy i dlaczego zniknęli? - dodaje, cytowana przez rp.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)