Watsi - strona internetowa, która ratuje zdrowie i życie

Watsi - strona internetowa, która ratuje zdrowie i życie
Źródło zdjęć: © WP.PL

19.08.2013 11:30, aktual.: 19.08.2013 12:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzięki internetowej stronie Watsi można opłacić leczenie wybranej osobie z ubogiego kraju – informuje serwis „BBC News/Health”.

Watsi opiera się na idei crowdfundingu –. dzięki drobnym sumom wpłacanym dla sfinansowania konkretnego celu przez ogromne rzesze ludzi można realizować nawet bardzo kosztowne projekty. W ten sposób zbierane są na przykład fundusze na wdrożenie produkcji ciekawych gadżetów czy opracowanie nowych gier komputerowych.

Watsi to organizacja non-profit założona przez Amerykanina Adama Chase’a. Jak twierdzą jej twórcy, 10. proc. zebranych środków przeznaczane jest na pomoc chorym, podczas gdy koszty działania (nawet obsługi przelewów) finansowane są z innych źródeł. Wystarczy wpłacić równowartość 5 dolarów, by pomóc w leczeniu wybranej przez siebie osoby (spośród proponowanych przez Watsi), najczęściej dziecka z krajów takich jak Haiti, Kambodża, Kenia czy Zambia.

Chodzi o osoby, których nie stać na leczenie, ich choroba poważnie pogarsza standard życia i może być skutecznie leczona za sumę mniejszą od 300. dolarów. Leczenie w krajach Trzeciego Świata jest tańsze, a związani z programem lekarze często rezygnują z wynagrodzenia. W wybranych przypadkach, jeśli wymaga tego dobro pacjenta, leczenie może zostać rozpoczęte i opłacone zanim ofiarodawcy wpłacą całą sumę. Darczyńcy otrzymują informacje o dalszych losach osób, którym pomogli. Jeśli pacjent umrze przed podjęciem leczenia, pieniądze można przyznać innej osobie lub otrzymać ich pełny zwrot.

Realizacją leczenia zajmują się godni zaufania i sprawdzeni lokalni partnerzy medyczni. Po wykonaniu zadania pieniądze trafiają do nich za pośrednictwem serwisu PayPal. Watsi jest transparentna - udostępnia szczegółową informacją o swoich finansach. Pojawiają się jednak głosy, że taka działalność może się zmienić w swoisty konkurs popularności, w którym nagroda jest zdrowie i życie –. a to budzi zastrzeżenia natury etycznej.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)