Warunkowa zgoda na przejęcie sieci Aster przez UPC

Warunkowa zgoda na przejęcie sieci Aster przez UPC

Warunkowa zgoda na przejęcie sieci Aster przez UPC
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
06.09.2011 12:00, aktualizacja: 22.09.2011 11:30

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodziła się na transakcję między sieciami UPC i Aster. Zgodnie z decyzją, UPC Polska może przejąć kontrolę nad Aster, jeśli w okresie 18 miesięcy od jej wydania, w Krakowie i Warszawie odsprzeda część sieci należącą do Aster, w budynkach, w których usługi dotychczas świadczyły obie spółki.

Sprzedaż części sieci musi nastąpić na rzecz przedsiębiorców spoza grupy kapitałowej UPC, po zatwierdzeniu transakcji przez UOKiK. 7 grudnia 2010 roku UPC Polska złożyła do UOKiK wniosek o wyrażenie zgody na przejęcie kontroli nad Aster. Obie spółki świadczą usługi płatnej telewizji kablowej, dostępu do szerokopasmowego internetu oraz telefonii stacjonarnej. W związku z tym, że łączny obrót uczestników transakcji przekroczył równowartość 1 mld euro, koncentracja podlegała zgłoszeniu Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W trakcie postępowania antymonopolowego urząd zwrócił uwagę, że wśród spółek świadczących usługi płatnej telewizji kablowej działających na terenie Krakowa i Warszawy zdecydowanie najsilniejszymi są Aster i UPC Polska. Potwierdzają to przede wszystkim udziały rynkowe, łącznie dla spółek wahające się w każdym z miast między 50 a 60%. To znacznie więcej od przewidzianych przez ustawę antymonopolową - 40% wiązanych z posiadaniem pozycji dominującej.

Zdaniem UOKiK realizacja transakcji doprowadziłaby do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku usług dostępu do płatnej telewizji oraz szerokopasmowego stacjonarnego dostępu do internetu na terenie tych dwóch miast, ze szkodą dla odbiorców. Koncentracja mogłaby bowiem doprowadzić do sytuacji, w której przejmujący uzyskując pozycję silnego gracza rynkowego mógłby kształtować oferty w sposób mniej korzystny niż dotychczas, w szczególności rezygnując z walki o przyciągnięcie klientów konkurencyjną ofertą. Ponadto nie musiałby obawiać się utraty własnych abonentów.

Po przeprowadzeniu badania rynku, w którym urząd prześledził opinie konkurentów i spółdzielni mieszkaniowych oraz na podstawie zgromadzonego w tej sprawie materiału dowodowego - prezes UOKiK wydała zgodę warunkową. Oprócz wymienionej wyżej konieczności odsprzedania części sieci, UPC będzie musiało zadbać o zachowanie jakości i ciągłości świadczonych usług w okresie przeprowadzania transakcji, a klienci sieci Aster z budynków, w których usługi świadczy również UPC Polska, po połączeniu zyskają prawo ponownego wyboru dostawcy, niezależnie od warunków umów wcześniej zawartych z Aster.

Dublująca się część sieci Aster stanowi około 30. całej jej infrastruktury.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)