Warmate w Ukrainie. Polskie drony kamikaze uderzyły w rosyjski obóz wojskowy
Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (GUR) opublikował nagranie, które pokazuje użycie polskich dronów kamikaze w Ukrainie. Przy użyciu Warmate Ukraińcy mieli zaatakować rosyjski obóz wojskowy w Enerhodarze, mieście w obwodzie zaporoskim. Przypominamy, jakie możliwości mają drony Warmate.
23.07.2022 | aktual.: 23.07.2022 20:09
Warmate uderzyły w rosyjski obóz wojskowy
Warmate to bezzałogowe statki powietrzne produkowane przez polską firmę WB Electronics. Zalicza się je do kategorii tzw. dronów kamikaze i amunicji krążącej (ang. loitering munition). Tego typu amunicja przez pewien czas krąży po obszarze docelowym, gdzie lokalizuje cele, a następnie przeprowadza precyzyjne ataki na nie. Przykład ich użycia podczas misji w Ukrainie można zobaczyć na poniższym nagraniu.
Drony Warmate charakteryzują się lekką konstrukcją oraz możliwością wykonywania różnego rodzaju misji. Ten wielozadaniowy bezzałogowiec w zależności od zastosowanej głowicy (jest ona dostępna w trzech wariantach: odłamkowo-burzącym, kumulacyjnym i rozpoznawczym) może wykonywać misje rozpoznawcze oraz ukierunkowane na zniszczenie celu. Dron ma 1,6 metra rozpiętości i nieco ponad metr długości, a jego waga to blisko 6 kg.
System jest dostępny w wersji plecakowej, która doskonale sprawdza się jako samodzielne rozwiązanie dla wojsk lądowych oraz specjalnych. Można go też zamontować na pojeździe (również na zwykłych samochodach), co zwiększa jego mobilność, oraz zintegrować Stację Kontroli i Kierowania i Naziemnego Terminala Danych z instalacjami pojazdowymi. Warmate jest łatwy w obsłudze i gotowy do użycia w około 5 minut. Dron może latać przez około 60 minut, a jego zasięg określa się na 30 km. Prędkość operacyjna dla tego bezzałogowca to 80 km/h, a prędkość maksymalna 150 km/h. Z kolei pułap operacyjny szacuje się na 150 - 300 m.
Serwis Defence Blog zaznacza, że Warmate stanowi dobrą alternatywę dla przeciwpancernych pocisków kierowanych. Mają możliwość działania w znacznie większym promieniu, co pozwala na sprawne wykrycie i obserwację potencjalnego celu przez sporą ilość czasu. Warto również przypomnieć, że drony Warmate mają zdolność do działania w roju. Taka opcja sprawia, że podczas misji bojowych są bardziej skuteczne i mogą zadać dotkliwsze obrażenia wrogowi. Zwiększa to również szanse na zmylenie systemów obrony przeciwlotniczej przeciwnika.
Atak dronów Warmate na rosyjski obóz wojskowy, to nie jedyna misja przeprowadzona w obwodzie zaporoskim w ostatnim czasie. Wcześniej GUR informował, że trzy ukraińskie drony kamikaze uderzyły w rosyjskie cele, które również znajdowały się na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski