Trwa ładowanie...

Wariograf online. Koniec z kłamstwami przez internet

Zaledwie połowa kłamstw przekazanych w internetowych wiadomościach jest przez nas demaskowana. Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Floryda opracowali algorytm, który potrafi zdemaskować 85-100 procent oszustw wysłanych w wiadomości.

Share
Wariograf online. Koniec z kłamstwami przez internet
Źródło: pexels, Fot: brak
d2k0yuk

Zdemaskowanie kłamstwa bywa trudne nawet podczas bezpośredniej rozmowy z drugim człowiekiem. Mogąc poddać ocenie mimikę, ton głosu, gesty i inne fizyczne oznaki kłamstwa, często dajemy wpuścić się w maliny. Rozpoznanie kłamstwa przez internet jest jeszcze trudniejsze.

Zespół z Uniwersytetu Stanu Floryda pod nadzorem Shuyuan Ho, opracował algorytm, który rozpoznaje kłamstwa online. Internetowy wariograf wykorzystuje system inteligentnego uczenia maszynowego.Wykazał bardzo wysoką skuteczność w odróżnianiu kłamstw od prawdy.

d2k0yuk

Ho zaprojektowała grę online, w której prawdziwa i zwodnicza komunikacja między dwiema osobami była oceniana przez program. Każdy z uczestników otrzymał losowo rolę "świętego" lub "grzesznika". Kiedy osoby te wchodziły w interakcje za pośrednictwem komputerów, technologia uczenia maszynowego analizowała ich rozmowy.

Okazało się, że kłamcy byli mniej ekspresyjni, ale używali w wiadomościach więcej ozdobników. Oszuści odpowiadali również szybciej na wiadomości. Częściej używali też słów takich, jak "myśl", "wiedzieć", "zawsze" lub "nigdy" , podczas kiedy prawdomówni uczestnicy woleli określenia "być może", "zgadnij", "powinien" czy "mógł".

Eksperymenty ujawniły, że człowiek jest w stanie dostrzec około 50 procent kłamstw w wiadomościach, podczas gdy algorytm może identyfikować oszustwo z dokładnością od 85 do 100 procent.

Layer 1

Chcę zwrócić uwagę świata na te badania, aby mieć nadzieję, że stanie się to produktem komercyjnym, który można dołączyć do wszelkiego rodzaju internetowych forów społecznościowych. Te podstawowe badania oferują ogromny potencjał do opracowania internetowego systemu poligraficznego, który pomaga chronić naszą komunikację online.

Shuyuan Ho
d2k0yuk

Podziel się opinią

Share
d2k0yuk
d2k0yuk
Więcej tematów